HP prezentuje laptop gamingowy z dodatkowym ekranem do oglądania YouTube’a lub Twitcha

14 maja podczas odbywającego się w Pekinie HP Gaming Festival zaprezentowano nową generację laptopów gamingowych, których podstawowym zadaniem będzie zapewnienie graczom dostępu do najczęściej towarzyszących graniu aplikacji bez konieczności wykorzystywania smartfona czy opuszczania rozgrywki. HP OMEN X 2S to pierwszy laptop dedykowany graczom PC i twórcom potrzebującym maksymalnej dostępnej wydajności w mobilnym komputerze wyposażony w ekran pomocniczy.

Reklama

Koncepcja nowego notebooka od HP narodziła się w wyniku analizy wyników ankiety przeprowadzonej w środowisku graczy PC. Zbadano czy i w jaki sposób gamerzy wykorzystują swoje smartfony podczas wirtualnej rozgrywki. Badanie wykazało, że 82% osób korzystających ze smartfonów podczas grania używa ich do prowadzenia korespondencji, 61% słucha muzyki, 49% ogląda livestreamy, filmy oraz przegląda Internet. Chcąc umożliwić wykonywanie wszystkich tych czynności na jednym urządzeniu zaprojektowano laptop wyposażony w dodatkowy ekran, który umożliwi prezentację treści równolegle do prowadzonej na ekranie głównym multimedialnej zabawy.

Sześciocalowy ekran dotykowy o rozdzielczości Full HD umożliwi prowadzenie konwersacji na platformach WeChat i WhatsApp, słuchanie muzyki ze Spotify, oglądanie treści z serwisów YouTube czy Twitch. Może również służyć jako hub do usługi OMEN Command Center. Możliwa będzie również duplikacja głównego ekranu i powiększenie jego wybranego fragmentu. Jak podaje producent, funkcja powinna być szczególnie użyteczna w grach wymagających korzystania ze zminiaturyzowanej mapki.

Koncepcja dodatkowego ekranu według HP jest nieco odmienna w stosunku do Touchbara znanego z Macbooków Pro. Dodatkowy ekran dotykowy, przy wsparciu dedykowanych klawiszy funkcyjnych ma przede wszystkim ułatwiać pracę wielozadaniową, nie zaś uzupełniać kontrolę nad jednym narzędziem.

Od strony sprzętowej nowa konstrukcja amerykańskiego producenta to maszyna o grubości 20 mm wykonana w całości z metalu. Jest to również pierwszy tego typu laptop, w którym w układzie chłodzenia Thermal Grizzly Conductonaut wykorzystano płynny metal. Jak podaje producent dzięki zastosowaniu płynnego metalu w miejsce tradycyjnej pasty krzemowej udało się dziesięciokrotnie podnieść wydajność przewodnictwa cieplnego, co przełożyło się na 28-procentowy wzrost FPS w grze Apex Legends. Lepsze wyniki zwrócił również Blender Benchmark. Nie będzie żadną niespodzianką fakt wyposażenia laptopa w najmocniejsze dostępne obecnie rozwiązania tj. procesory Intela z rodziny Core i9. Do dyspozycji graczy będą również dyski SSD o pojemności do 2 TB i pamięć RAM do 32 GB. W obudowie najmocniejszej możliwej konfiguracji będzie pracowała karta RTX2080 od Nvidii.

Nowy laptop w większości konfiguracji powinien być dostępny na rynku amerykańskim od czerwca, wersje obsługujące odświeżanie 240 Hz pojawią się najwcześniej w lipcu. Cena podstawowej konfiguracji laptopa to 2099,99 USD.

Na konferencji zapowiedziano również odświeżenie linii OMEN 15 i 17 oraz Pavilion Gaming 15 i 17 oraz zmiany w oprogramowaniu OMEN Command Center umożliwiające kontrolę wydajności pracy układu graficznego i procesora podczas rozgrywki. Zaprezentowano również myszkę OMEN Photon oraz dedykowaną podkładkę OMEN Outpost, która stanowi jednocześnie ładowarkę w standardzie Qi. Pełne naładowanie baterii myszki z wykorzystaniem podkładki zajmie około 2,5 godziny. Standardowo podkładka może służyć także jako ładowarka do smartfona.

Nową koncepcję HP można określić w skrócie jako próbę przeniesienia funkcji, z których korzystają gracze w smartfonach bezpośrednio do laptopa gamingowego kosztem klawiatury numerycznej (której miejsce, w wyniku implementacji dodatkowego ekranu zajął touchpad). Czy nowa koncepcja spodoba się docelowym użytkownikom i podbije biurka mobilnych pecetowców? Pozostawmy tą kwestię do weryfikacji mechanizmom wolnego rynku.

Na koniec słowo od Kevina Frosta – głównego menadżera i wiceprezydenta działu Consumer Personal Systems HP Inc.:

Marka OMEN kontynuuje realizację śmiałych pomysłów. Pierwszym z nich jest OMEN X 2S, który wyznaczy nowe standardy i sposób, w jaki wykorzystywane są laptopy gamingowe.

Źródło: Informacja prasowa HP