Kholat, niesamowity horror polskiej produkcji, za darmo na Steamie!

Jeśli lubicie gry przygodowe z domieszką horroru, to macie świetną okazję na rozbudowanie swojej biblioteczki o jeszcze jeden tytuł. Polskie studio IMGN.pro, udostępniło bowiem swoją najbardziej znaną produkcję i to zupełnie za darmo! Mowa oczywiście o Kholat – pierwszoosobowym survival-horrorze inspirowanym tragedią na Przełęczy Diałtowa z 1959 roku. W 60-rocznicę tych mrożących krew w żyłach wydarzeń, twórcy gry postanowili udostępnić Kholat za darmo, w sklepie Steama. Oferta jest ograniczona czasowo i potrwa do 4 lutego.

Fabuła gry została oparta na prawdziwych wydarzeniach, mających miejsce zimą 1959, w górach Ural. Doszło wówczas do wielkiej tragedii, która do dzisiaj nie została do końca wyjaśniona. Dziewięciu rosyjskich alpinistów (studenci i ich przewodnik) udali się na wyprawę w północną część gór Ural, gdzie zamierzali zdobyć dwa górskie szczyty. Niestety, ekspedycja zakończyła się śmiercią wszystkich uczestników. Ich ciała znaleziono w okolicy porzuconego obozowiska. W toku śledztwa stwierdzono, że większość osób zmarła z powodu wyziębienia organizmu, choć niektóre z nich miały także poważne obrażenia wewnętrzne.

Namiot alpinistów został rozcięty od wewnątrz, co sugerowałoby natychmiastową ucieczkę. Sporo innych faktów dalej budzi kontrowersje, a sama tragedia obrosła legendą. Ludzie doszukiwali się w niej chociażby udziału UFO czy yeti – a to tylko dwie z wielu dziwnych hipotez. Istnieje także duże prawdopodobieństwo, że studentów zaskoczyła lawina i dlatego w pośpiechu opuścili obozowisko. Na cześć przywódcy wyprawy – Igora Diałtowa, przełęcz, na której doszło do tragedii nazwano Przełęczą Diałtowa.

Kholat to stosunkowo świeża produkcja – premiera na PC miała miejsce w 2015 roku, na PS4 w 2016, a na Xbox One – dopiero w 2017 roku. Gra oferuje otwarty świat, który eksplorujemy z perspektywy pierwszej osoby. W trakcie zabawy odkrywamy kolejne części historii, łącząc je w całość. Rozgrywka toczy się wyłącznie nocą, a do znalezienia właściwej drogi musimy używać kompasu i mapy. Jedyną formą obrony przed niebezpieczeństwem jest ucieczka, stąd bardzo ważnym elementem rozgrywki jest spostrzegawczość. W grze zaimplementowano również autorskie urządzanie, nazwane „fear manager”, które dostosowuje klimat grozy do naszych wyborów.

Oprawa graficzna jest mroczna, mroźna i wprowadzające nastrój wszechobecnego niebezpieczeństwa, czyli w pełni realizuje ona założenia horroru. W Kholat po raz pierwszy zagrałem jakiś rok temu, ale gry nigdy nie ukończyłem przez spore problemy z optymalizacją. Muszę jednak przyznać, że zapadła mi ona w pamięci jako produkcja niezwykle specyficzna i z chęcią do niej powrócę.

Źródło: store.steampowered.com