fot. Tabletowo.pl

Jak HMD Global przygotowuje aktualizację do Androida Pie dla smartfonów Nokia? To skomplikowany proces

Mnóstwo osób narzeka na tempo aktualizacji do nowszych wersji Androida. Najszybciej dostają je Pixele Google, natomiast smartfony innych producentów czekają na nie krócej lub (najczęściej) dłużej. HMD Global postanowiło stworzyć infografikę, na której tłumaczy, jak serwowany jest najnowszy Android 9.0 Pie na urządzenia marki Nokia.

Pierwszy krok musi wykonać Google – cały proces zaczyna się od udostępnienia kodu producentom procesorów. W następnej kolejności przygotowują oni HAL (Hardware Abstraction Layer) dla każdego układu. To właśnie dlatego smartfony z daną jednostką szybciej otrzymują aktualizacje, zaś urządzenia z innymi chipsetami później (lub wcale), bowiem to producenci ustalają kolejność i harmonogram.

Reklama

Następnie HMD Global integruje z nową wersją oprogramowania specjalne funkcje programu Android One oraz rozwiązania własne marki Nokia. Dla innych producentów jest to zaś czas, aby dostosować swój interfejs do Androida Pie. Dzięki temu, że smartfony Nokii mają niemal czystego Androida, etap ten nie trwa zbyt długo.

Później nowe oprogramowanie wkracza w fazę testów. Jest ona podzielona na kilka etapów, a w jednym z nich mogą również uczestniczyć posiadacze urządzeń marki Nokia. I ochoczo to robią – HMD Global podaje, że z możliwości tej skorzystało do tej pory już ponad 120 tysięcy użytkowników.

Przed udostępnieniem stabilnej wersji Androida 9.0 Pie przeprowadzane są jeszcze ostatnie testy jakości. Na tym etapie producent upewnia się też, że oprogramowanie dodawane przez operatorów jest wolne od błędów. To jednak zajmuje sporo czasu, dlatego egzemplarze z dystrybucji operatorskiej najczęściej muszą czekać na każdą aktualizację trochę dłużej niż te z tzw. rynku otwartego, czyli ze sklepu.

infografika – kliknij, żeby rozwinąć

Aktualizację do Androida 9.0 Pie dostało już sporo smartfonów marki Nokia i innych producentów, ale w kolejce wciąż czeka masa urządzeń. Cały czas czekamy też na najnowsze statystyki udziałów poszczególnych wersji Androida – wtedy dopiero zobaczymy, jak najnowszy Android adaptuje się na rynku.

Źródło: HMD Global (PDF)