"Here" od Nokii już dostępne w App Store - Tabletowo.pl
Ważne

„Here” od Nokii już dostępne w App Store

Tabletowo.pl "Here" od Nokii już dostępne w App Store Aplikacje

Niedawno pisałem o nowym projekcie fińskiej firmy Nokia, jakimi są mapy Here. Dziś mogę już Was poinformować, że aplikacja ta jest dostępna w App Store za darmo dla posiadaczy iPhone’ów, iPadów oraz iPodów touch z systemem iOS w wersji 4.3+ .

Here na obecną chwilę oferuje nam na 4 „warstwy” – Mapy, Satelita, Transport publiczny oraz „Live Traffic” czyli bezpośredni podgląd natężenia ruchu. Ostatnia opcja ma możliwość rozszerzenia o informacje na temat miejsc gdzie: doszło do wypadku, są przeprowadzane budowy albo ulice będą zamknięte z powodu jakiegoś wydarzenia (np. manifest). Choć natężenie ruchu zdaje się działać w Polsce, to jednak pozostałych wiadomości póki co nie zauważyłem (przejrzałem pobieżnie mapę Polski bez bardzo wielkich zbliżeń – jeżeli jednak coś dostrzeżecie, piszcie w komentarzach ) by były dostępne – choć już u zachodniego sąsiada, jakimi są Niemcy, występowały.

Tabletowo.pl "Here" od Nokii już dostępne w App Store Aplikacje

Nokia obiecywała możliwość zapisu konkretnej części map do użytku offline – i taka funkcja jest dostępna. Wybieramy opcję „save a map area” a następnie przesuwamy widok na interesujący nas obszar, przybliżając bądź oddalając w zależności od interesującego nas poziomu detali. W trakcie wybierania wyświetla nam się na górze mapy stopień dokładności, jaki nasz zapis będzie posiadał – producent podał jak odczytywać skalę, wystarczy wybrać ikonkę „i” . Niestety mamy możliwość zapisu tylko jednego obszaru, zatem nie mamy co liczyć na dokładny zrzut całego miasta. Zapis obszaru Szczecina na poziomie „Lots of details” zajmował około 8 MB.

Tabletowo.pl "Here" od Nokii już dostępne w App Store Aplikacje

Tabletowo.pl "Here" od Nokii już dostępne w App Store Aplikacje

Tak zapisana mapa umożliwia nam jedynie podgląd, nie można planować tras, sprawdzać nazw miejsc ani nic tak naprawdę konkretnego. Do tego wszystkiego niestety nie zawsze działała poprawnie. Zdarzały się prostokąciki z nazwą programu zamiast niektórych obszarów, bądź przy powiększeniu x2 była widoczna część, której nie było widać na x4, podczas gdy na x4 był obszar którego na x2 próżno szukać – to wszystko stanowczo nie powinno mieć miejsca. Miejmy nadzieję, że Nokia poprawi to w kolejnej wersji.

Tabletowo.pl "Here" od Nokii już dostępne w App Store Aplikacje

Samo planowanie tras działa – jeżeli przy połączeniu z internetem wybierzemy miejsce startowe oraz docelowe, program pobierze dojazd i w tym stanie możemy korzystać z nawigacji offline. Here może pokierować nas głosem (aktualnie tylko język angielski) – co ciekawe, wygląda na to, że komendy przy każdym planowaniu drogi są pobierane również z serwera. Całość działa poprawnie, lecz bez większych fajerwerków.

Dla mieszkańców mniejszych miejscowości mam dobrą wiadomość – Here wydaje się mieć znacznie lepsze pokrycie dróg niż Google Maps. Przeglądając kilka miasteczek oraz wsi w Polsce, zauważyłem dużą różnicę między ich odwzorowaniem na mapach. Podczas gdy Google Maps ma czasami pokazane zaledwie dwie drogi główne, Here może zaoferować tam nawet o kilkadziesiąt ulic więcej, wyświetlając również ich nazwy. Jest to niewątpliwie atutem tej aplikacji.

Tabletowo.pl "Here" od Nokii już dostępne w App Store Aplikacje

Tabletowo.pl "Here" od Nokii już dostępne w App Store Aplikacje

Mapy od Nokii posiadają opcję sugerowania miejsc, które mogły by nas zainteresować, w pobliżu nas bądź wybranego punktu na mapie. Podział jest następujący: jedzenie, zakupy, „going out” (pod którym znajdziemy m.in. puby, kluby, kina czy teatry), widoki a także transport publiczny. Całość od strony estetycznej wygląda dobrze, dzięki możliwości „podniesienia” całej belki w górę łatwo możemy zorientować się, co wokół nas możemy znaleźć. Możemy również dodawać wybrane miejsca poprzez „Collect”, czyli coś w stylu „Ulubione” w Google Maps. Jednak by taka funkcja była dla nas dostępna, wymagane jest zalogowanie się na konto na serwerze Nokii (jest możliwość logowania się poprzez facebookowe konto).

Tabletowo.pl "Here" od Nokii już dostępne w App Store Aplikacje

Z pomniejszych rzeczy niedopracowane jest pasek sugerowanych wyników szukanego miejsca, które pojawiają się na dole ekranu. Jeżeli znaleźliśmy już to co chcieliśmy, to raczej interesowałoby nas schowanie pozostałych propozycji. Niestety ta czynność nie jest zbyt intuicyjna – należy wyszukać ponownie… nic, czyli wybrać pole wyszukiwania, usunąć wprowadzone tam wyniki i wydać polecenie „Szukaj” programowi.

Program na dzień dzisiejszy pozostawia wiele do życzenia, jednak pamiętajmy, że Here na iOS dostępne jest dopiero od kilku dni, więc do przewidzenia były różne niedopracowania. Teraz wszystko zależy od sposobu rozwijania aplikacji przez Nokię.

Przypomnijmy – użytkownicy urządzeń z Andoidem na Here mogą poczekać jeszcze nawet kilka miesięcy.

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona