Here najprawdopodobniej zostanie zakupione przez Audi, BMW oraz Mercedesa

Nokia już jakiś czas temu dała jasny sygnał, że zamierza sprzedać Here. Początkowo przejęciem tych map interesowały się amerykańskie firmy z branży technologicznej, m.in. Apple, ale wśród zainteresowanych był również Uber. Ostatecznie wszystko wskazuje, że Finowie sprzedadzą swoją część niemieckim producentom samochodów.

Najnowsze wieści głoszą, że Audi (część Volkswagen AG), BMW (koncern BMW AG) oraz Mercedes (Daimler-Benz) wydadzą na Here 2,5 miliarda euro, co wydaje się śmieszną kwotą, gdy spojrzymy ile Nokia wydała na zakup Here. W 2008 roku Finowie zapłacili za nie prawie cztery razy więcej. Warto wspomnieć, że 970 milionów euro zysku, Here zawdzięcza właśnie branży motoryzacyjnej. Zresztą niedawno firma skupiła się na rozwoju rozwiązań z technologii łączności, m.in. sieci 5G. W tym celu nabyli francuski koncern Alcatel-Lucent za 16,6 miliarda dolarów.

Reklama

Niemieccy producenci aut zamierzają nawiązać współpracę również z innymi koncernami motoryzacyjnymi. Rozwój Here mają wspomóc Fiat Chrysler Automobiles, Renault SA, PSA, Ford Motor Co, Toyota Motor Comp. czy General Motors. Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości większość samochodów wyposażonych w nawigację będzie korzystała z map Here, ale zapewne część firmy będzie je wspomagać rozwiązaniami od Google. Mam tutaj na myśli Street View oraz Google Earth. Przykładowo taki duet stosuje Audi w najnowszym MMI.

Na razie zarówno niemieckie firmy, jak i sama Nokia milczą w tej sprawie. Myślę jednak, że obie strony zdołają szybko dojść do porozumienia i Here trafi ostatecznie w szeregi motoryzacyjnych gigantów.

źródło: The Wall Street Journal