Hasbro pozywa Asusa za użycie nazwy „Transformer Prime”

tablet asus eee pad transformer prime

Nie prowadzić żadnych bitew na polu sądowym, to jakby być rycerzem bez miecza… Ostatnio w spory sądowe zamieszane były takie firmy, jak Apple, Samsung czy HTC. Okazuje się jednak, że prawnicze działo zostało wytoczone także przeciwko Asusowi. Firmie Hasbro nie spodobał się bowiem fakt, iż ten tajwański producent nadał swoim urządzeniom nazwy jednoznacznie kojarzące się z robotami zamieszkującymi planetę Cyberton. Według Hasbro nazwa Transformer Prime przywołuje na myśl przedstawiciela jednego z Transformersów: Optimus Prime. Nie wiadomo jak bardzo istotne w tym przypadku są pozostałe dwa wyrazy „Eee Pad”, bo przecież pełna nazwa modelu to Asus Eee Pad Transformer Prime.

Hasbro uważa, że podobne do zabawek i bohaterów filmów z Transformersami nazwy sprzętu Asusa mogą być dezorientujące i wprowadzać zamieszanie. Żeby tego było mało, firma jest zdania, że nazwy hybrydowych tabletów Asusa są połączeniem słów „Transformers” i „Optimus Prime”, czyli znaków towarowych należących do Hasbro. To z kolei ma powodować, że Asus – dzięki podobieństwu nazw – ma rzekomo wykorzystywać rozpoznawalność marki.

I choć faktycznie nazwy tabletów Asusa przywołują na myśl bohaterów Transformersów (oczywiście jeśli kiedykolwiek miało się z nimi do czynienia), to przecież nie one są tu najważniejsze. Najistotniejsza jest bowiem technologia, na którą wpadł Asus, czyli połączenia tabletu i netbooka w jednym urządzeniu i umożliwienie użytkownikom odłączenia od siebie ekranu i klawiatury i to właśnie ona (w połączeniu z czterordzeniowym procesorem) sprawiła, że zainteresowanie modelem jest, jakie jest – czyli ogromne.

Myślę (i jednocześnie mam nadzieję), że sprawa rozejdzie się po kościach, a Asus i Hasbro podpiszą jakieś porozumienie. Może się okazać, że Hasbro będzie chciało przeforsować zmianę nazw tabletów Asusa lub po prostu wyciągnąć od firmy pieniądze za licencję umożliwiającą korzystanie ze znaków towarowych Hasbro.

Na koniec ciekawostka: jeszcze kilka sztuk Asusa Eee Pad Transformer Prime zostało do kupienia w przedsprzedaży w Euro. Koszt modelu to 2699 złotych (32GB, WiFi + stacja dokująca).

źródło