Grafika Google nareszcie pokaże, kto jest autorem zdjęcia

Grafika Google istnieje już ponad siedemnaście lat i od tamtego czasu bezustannie się rozwija, a deweloperzy dodają coraz to nowe funkcje. Ostatnimi czasy gigant z Mountain View zaczął dbać o prawa autorskie, a kolejnym przejawem jest wprowadzana właśnie nowość – możliwość oznaczenia autora danej grafiki.

Jakiś czas temu gigant z Mountain View wprowadził zmianę, która zauważalnie zmieniła usługę Google Grafika – nie można już pobrać danego zdjęcia bezpośrednio z poziomu wyszukiwarki, konieczne jest najpierw przejście na stronę, z której ono pochodzi. Choć z punktu widzenia użytkownika zmiana ta może być traktowana jako wyłącznie denerwująca, to sytuację nieco inaczej postrzegają autorzy zdjęć. Teraz sprawy mają stać się jeszcze prostsze – Google umożliwi oznaczenie osoby, która ma prawa do danej grafiki.

Reklama

Na samym początku warto zaznaczyć, że nowa funkcja powstaje przy wsparciu CEPIC i IPTC. Z technicznego punktu widzenia, jest ona stosunkowo prosta – na smartfonie po wejściu w poszczególne zdjęcie, należy wybrać tak zwane menu hamburgerowe, a tam wejść w zakładkę Image credits, gdzie wyświetlą nam się stosowne informacje.

Co ważne, nowa funkcja realizowana jest przy użyciu metadanych, a więc Google nie dowie się samo, skąd pochodzi dana grafika. Myślę jednak, że każda osoba zajmująca się fotografią, wie jak edytować te metadane i – najprawdopodobniej – zagląda tam, żeby właśnie „oznaczyć” swoje prace. W razie jakichkolwiek problemów, zawsze może zajrzeć na wytyczne umieszczone na stronie IPTC. Google zapowiada, że oprócz zakładek Author Credit, wkrótce dodane zostanie również Copyright Notice. Czy można chcieć czegoś więcej?

Wszystko wskazuje na to, że rok 2018 upłynie nam pod znakiem praw autorskich. Nie dalej jak w tym miesiącu Parlament Europejski przyjął tak zwane ACTA 2, a na przykładzie Google Grafika widać, że gigant z Mountain View również mocno interesuje się tą tematyką.

Na samym końcu dodam, że choć nowa funkcja została oficjalnie zapowiedziana przez Google, to nie doświadczyłem jej jeszcze u siebie – póki co, jedyne co widzę to znany od dłuższego czasu napis Obrazy mogą być objęte prawami autorskimi.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2018/09/25/future-of-search-co-nowego-u-google/

źródło: Blog Google