Google chce zmniejszyć swój ślad węglowy. Zaczyna produkować rzeczy z recyklingu

Linia produktów Google jest stosunkowo młoda, ale już teraz firma zobowiązała się do dość dużych zmian w podejściu do produkcji swoich urządzeń. Wszystkie nowe sprzęty z logo „G” na obudowie, zaczynając od 2020 roku, będą neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, zaś do 2022 roku wszystkie będą zawierać materiały pochodzące z recyklingu.

Nowe postanowienie Google wskazuje na to, że firma chce być bardziej przyjazna naturze niż dotąd. Pierwszym produktem, który okaże się bardziej „zielony”, ma być nieokreślony bliżej sprzęt, który ma zostać wkrótce ogłoszony. Niektórzy stawiają na drugą generację głośnika Google Home.

Jakiś czas temu jeden z inżynierów odpowiadających za rozwój tego produktu zaproponował, żeby zamiast standardowej tkaniny poliestrowej użyć materiału pochodzącego z recyklingu plastikowych butelek. W ciągu ostatnich dwóch lat Google starało się dobrać taki surowiec, który spełniałby wymagania ogólnego projektu, jak też nie wymagał reorganizacji dużej części produkcji. Obecnie charakterystyczne poszycie głośników Google Home jest wykonane w jednej trzeciej z plastiku, który w poprzednim życiu posłużył komuś za butelkę.

zastosowanie sztuczna inteligencja
Google Home

Tego typu podejście ma być rozszerzone na wszystkie produkty Made by Google. Do 2022 roku w każdym z nich mają znaleźć się materiały pochodzące z recyklingu. Ruchy te są częścią większej inicjatywy dotyczącej zrównoważonego projektowania sprzętu. Zespół projektantów ma od teraz myśleć o tym, by z nowych urządzeń można było łatwo pozyskać części i surowce, które można by wykorzystać ponownie.

Jednym z ukłonów w stronę natury jest zmiana sposobu na wysyłkę urządzeń Google. Zrezygnowano z szybszego transportu lotniczego na morski, zyskując 40-procentową redukcję emisji gazów cieplarnianych, która towarzyszy nadawaniu dużych ilości urządzeń. Co prawda w ten sposób wydłuża się czas potrzebny na dostarczenie sprzętu klientom końcowym, ale zdaniem Google gra jest warta świeczki – wszak chodzi o zminimalizowanie negatywnego skutku przemysłu firmy na naszą planetę.

Apple zamierza robić smartfony tylko z materiałów pochodzących z recyklingu

źródło: Fast Company przez 9to5google