Google wymusi na producentach częstsze aktualizacje poprawek zabezpieczeń. I bardzo dobrze | Tabletowo.pl

Google wymusi na producentach częstsze aktualizacje poprawek zabezpieczeń. I bardzo dobrze

Dołącz do dyskusji 0

Google chce zadbać o to, aby smartfony były bezpieczne. W tym celu przebuduje nieco umowę ze swoimi partnerami tak, aby móc wymagać od nich częstszych aktualizacji bezpieczeństwa. Sam pomysł brzmi bardzo dobrze – pytanie, tylko… jak będzie z jego wykonaniem?

Tegoroczna konferencja Google I/O 2018 przyniosła nam naprawdę ogromny wysyp nowości – sporo z nich to zmiany w oprogramowaniu oraz opcje mające przełożyć się na większy komfort podczas korzystania ze smartfona. Szef Google do spraw bezpieczeństwa, David Kleidermacher, poinformował również o zabiegach, które podejmuje jego firma, aby jak najszybciej dostarczyć nam aktualne poprawki bezpieczeństwa. Okazuje się, iż gigant z Mountain View przebuduje umowę z partnerami tak, aby niejako „wymusić” na producentach szybsze udostępnianie comiesięcznych poprawek.

Google zdaje sobie sprawę, że na przestrzeni ostatnich miesięcy w kwestii aktualizacji zabezpieczeń wiele firm zrobiło krok do przodu, jednak na ten moment to wciąż kropla w morzu potrzeb. W większości przypadków użytkownicy flagowych smartfonów muszą czekać miesiąc (lub dłużej) na to, aż na sprzęt trafią odpowiednie łatki. Budżetowe urządzenia oraz te z najniższej półki często z kolei nie mogą się doczekać poprawek nawet przez pół roku. To niedopuszczalne.

Niestety, ani Google, ani sam Kleidermacher nie podzielili się większą ilością szczegółów na temat samego egzekwowania od producentów częstszych aktualizacji smartfonów. Firma musi popracować nad odpowiednią polityką oraz obostrzeniami, które będą egzekwowane w sposób nie dający możliwości „wymigania się” żadnemu z producentów.

Czy te wszystkie zmiany sprawią, że faktycznie każdego miesiąca na swoich urządzeniach będziecie mogli oglądać powiadomienie o nowej, dostępnej aktualizacji? To bardzo możliwe, ale zanim to się stanie, zapewne upłynie jeszcze trochę czasu…

Polecamy również:

Myślisz, że masz zainstalowaną jakąś poprawkę zabezpieczeń, ale prawda jest inna. Producenci potrafią je celowo pomijać

Źródło: XDA-Developers / zdjęcie tytułowe: AndroidPIT

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona