Google wykupuje Tenor, czyli wyszukiwarkę GIF-ów. Ruchome obrazki trafią do kolejnych aplikacji giganta 16

Google wykupuje Tenor, czyli wyszukiwarkę GIF-ów. Ruchome obrazki trafią do kolejnych aplikacji giganta

Wyszukiwarka graficzna Google’a to świetny kawałek kodu. Zaangażowanie algorytmów uczenia maszynowego w proces sortowania miliardów zdjęć sprawdza się (poza nielicznymi wyjątkami) bardzo dobrze, więc gigant z Mountain View szuka nowych ścieżek ich rozwoju. Może w tym pomóc przejęcie Tenora – czyli wyszukiwarki gifów.

Wyszukiwanie animacji przez Google nie jest tak intuicyjne, jak powinno być. Żeby znaleźć jakiegoś gifa, nie używając popularnych wyszukiwarek form zewnętrznych, takich jak GIPHY czy Tenor, trzeba przejść do sekcji Grafika, a następnie z opcji Narzędzia wybrać zawężenie wyników Animacji. Dużo niepotrzebnego klikania. Dopisanie frazy „GIF” w oknie wyszukiwania nic nie daje – algorytmy nie zorientują się, że poszukujemy animacji, tylko zaproponują najczęściej odwiedzane strony ze słowem „gif” w nazwie lub podstronach.

Całkiem możliwe, że niebawem łatwiej będzie wyszukać konkretnego gifa, na którym nam zależy, gdyż Google wykupiło Tenor. To największa, zaraz po GIPHY, wyszukiwarka gifów w internecie. Facebook korzysta z tej platformy w swoim Messengerze.

Google wykupuje Tenor, czyli wyszukiwarkę GIF-ów. Ruchome obrazki trafią do kolejnych aplikacji giganta 17
Wyszukiwarka Tenor w Messengerze

Jak twierdzi firma, baza animacji jest ogromna, a użytkownicy wyszukują przy jej pomocy 12 miliardów gifów. Tenor pozostanie jednak osobnym podmiotem – nie szykuje się żaden debranding. Google po prostu będzie korzystać z możliwości wyszukiwarki jak z własnej.

Google wykupuje Tenor, czyli wyszukiwarkę GIF-ów. Ruchome obrazki trafią do kolejnych aplikacji giganta 18

Teraz Google najpewniej usprawni nieco proces wyszukiwania animacji w Google Grafika, a całkiem możliwe, że popracuje też nad podobnymi procesami w innych aplikacjach – na przykład w klawiaturze Gboard na Androida.

Nie ma się więc co spodziewać zalewu gifów w sieci. Google chodzi o to, żebyśmy mogli w szybszy i skuteczniejszy sposób przekazywać swoje uczucia i reakcje. Wszem i wobec wiadomo przecież, że dojrzali i stateczni użytkownicy internetu posługują się śmiesznymi gifami, by uzewnętrzniać swe emocje i komentować istotne tematy. Ponieważ są tak poważni ;)

 

źródło: Tenor przez PhoneArena

Obserwuj nas