Google wraz z Pixel 3 i Pixel 3 XL zaprezentuje trzy smartwatche z serii Pixel

Od początku nie jest tajemnicą, że Pixele mają rywalizować bezpośrednio z iPhone’ami. Wkrótce strategia Google jeszcze bardziej upodobni się do schematu działania Apple, ponieważ koncern z Mountain View również zacznie produkować inteligentne zegarki (przynależące do serii Pixel). Wraz z Pixel 3 i Pixel 3 XL zadebiutują aż trzy modele.

Smartwatche Google noszą oznaczenia kodowe Ling (Molwa Pospolita), Triton (Tryton) i Sardine (Sardynka). Urządzenia nadal są dopracowywane. Jak podaje serwis WinFuture, obecnie producent dotarł do drugiej fazy weryfikacji ich projektu, która ma na celu upewnienie się, że zaplanowana konfiguracja nadaje się do masowej produkcji.

Wszystkie trzy smartwatche mają opierać się na dedykowanej do wearbles platformie Qualcomm Snapdragon Wear 3100. Wykorzystuje ona składający się z czterech rdzeni, bazujących na architekturze ARM Cortex-A7, procesor i układ graficzny Adreno 304. Całość powstawać będzie w 28-nm procesie technologicznym.

Największą zaletą tej platformy mają być nowe narzędzia zarządzania energią, stworzone z myślą o wearables. Dedykowany chip Blackghost ma działać nieprzerwanie, podczas gdy główny procesor będzie uruchamiany dopiero w trakcie aktywnego użytkowania. Dzięki temu pobór energii zostanie zminimalizowany, a mimo to użytkownik w każdej chwili będzie mógł wydać komendę głosową Asystentowi Google, bez konieczności wcześniejszego wybudzania urządzenia. Chip ten ma także odpowiadać za wyświetlanie informacji na always on display.

Nadchodzące smartwatche mają również oferować GPS i LTE (wraz ze wsparciem dla VoLTE), Bluetooth (z obsługą kodeków apt-X), WLAN i krokomierz. Wybrane modele dodatkowo zostaną wyposażone w pulsometr. Pamięć ma mieć pojemność co najmniej 1 GB (najpewniej mowa tu o pamięci wbudowanej, choć serwis źródłowy tego nie precyzuje).

Co ciekawe, Google podobno już dużo wcześniej planowało wypuścić na rynek swój smartwatch, lecz wielokrotnie przesuwano jego premierę. Jak podaje portal WinFuture, wynikało to m.in. z problemów z odpowiednim zaprojektowaniem anten oraz niewystarczającą optymalizacją zarządzania poborem energii.

Na koniec warto dodać, że nie tylko Google planuje wypuścić na rynek smartwatche z platformą Qualcomm Snapdragon Wear 3100. Swoje propozycje przygotowują także Fossil, Louis Vuitton, Montblanc i Movado. TAG Heuer również miał taki zamiar, ale podobno wycofał się z tego projektu.

Przy okazji serwis źródłowy przypomina, że kilka miesięcy temu pojawiły się wzmianki o Qualcomm Snapdragon Wear 2500. Początkowo wydawało się, że będzie to platforma, przeznaczona do wearbles z wyświetlaczami, jak właśnie smartwatche, lecz obecnie wierzy się, że trafi ona raczej do systemów IoT – aczkolwiek nadal to tylko domysły, niepotwierdzone przez samego producenta.

Źródło: WinFuture