Google pozbywa się konkurencji dla Android Wear, przejmując ją

Google zatrudniło zespół stojący za projektem Cronologics. Był to startup, który tworzył nowy system operacyjny dla smartwatchy. Warunki przejęcia nie zostały ujawnione, ale zespół Cronologics dołączy do ekipy odpowiedzialnej za rozwój Android Wear.

Reklama

Widzimy, że nasze cele są zbieżne z tymi, do których dąży Android Wear. Cieszymy się, że będziemy mogli teraz współpracować z naszymi kolegami z Google przy rozwoju technologii dla urządzeń noszonych, przez pomoc przy Android Wear 2, jak i później” – napisano na blogu Cronologics.

Dla Cronologics to przejęcie jest tak naprawdę powrotem do „starej pracy”. Firmę założono w 2014 roku, jako spółkę Lana Rcohe’a, Leora Sterna i Johna Lagerlinga. Wszyscy pracowali wcześniej w Google w dziale rozwoju biznesowego. Przez ostatnie dwa lata próbowali opracować pomysł na produkcję dobrego sprzętu noszonego, jednocześnie wykorzystując najlepsze rozwiązania programistyczne.

Niektóre z pomysłów już zostały wykorzystane podczas budowy smatrwatcha CoWatch. Cronologics zdołało „umieścić” w zegarku system operacyjny powiązany z asystentem głosowym Alexa, by móc się  nim komunikować za pomocą wypowiadanych poleceń.

Google, przed przejęciem startupu, „akurat” szukało kilku osób na stanowiska inżynierskie. To dość wygodne wytłumaczenie, dlaczego firma zainteresowała się tymi ludźmi. Cronologics miało bowiem prowadzić rozmowy nie tylko z producentami smartfonów na Androida, ale też zamierzało udostępnić opracowaną technologię Apple Watchom i urządzeniom z iOS. Ze względu na ofertę Google, pomysłodawcy tych rozwiązań najpewniej będą musieli odłożyć tego typu ambicje na bok. Przynajmniej na razie.

Ciekawe, czy Google postanowi też wykupić AsteroidOS – inny obiecujący, raczkujący jeszcze system na smartwatche. Jakkolwiek będzie, firma, mimo tego, że sama nie „ciśnie” w kierunku wearables, to nie chce, żeby ktokolwiek zdobył na tym rynku programową przewagę.

 

źródło: Venture Beat, Indiegogo