Częściej narzekamy niż chwalimy, więc sklep Google Play zmieni sposób oceniania aplikacji

Jeśli znasz choć jednego twórcę aplikacji na Androida, być może słyszałeś już jego jęki na temat ich marnego systemu ocen w sklepie Google Play. To całkiem zrozumiałe, ponieważ „gwiazdki” są jednym z kryteriów, które decydują o popularności jakiegoś programu w tym miejscu. Google testuje rozwiązanie, które pomoże lepiej zbalansować ten system.

W sklepie Google Play jest taka prawidłowość: użytkownicy, którzy mają problem z aplikacją, znacznie częściej pozostawiają opinię o niej (oczywiście negatywną) niż ci, którym program działa bez zarzutu. W ten sposób jego ogólna ocena może być znacznie niższa niż taka, która odzwierciedlałaby jego rzeczywistą jakość. Wielu deweloperów zachęca do pozostawienia po sobie pozytywnej opinii o aplikacji, ale żeby to zrobić, trzeba wyjść z danego programu i przejść na jego stronę w Google Play. Google chce rozwiązać tę sprawę jeszcze inaczej.

(fot. XDA Developers)

Testowa wersja sklepu Google Play umożliwia pozostawienie oceny o danej aplikacji bez wychodzenia z niej. Całość ma postać małego okna dialogowego, które pojawia się u dołu ekranu. Pozostawienie opinii zajmie teraz znacznie mniej czasu. Choć wcześniej też nie była to operacja specjalnie zajmująca, jednak pozostawiała użytkownika z poczuciem, że oto został do czegoś przymuszony. Gdyby powyższa funkcja weszła w życie, deweloperzy mieliby szansę osiągać wyższe oceny swoich produktów, i najpewniej poprawiłby się feedback od społeczności osób używających danej apki.

Google już wcześniej rozważało wprowadzenie takiej funkcji, ale jeszcze rok czy dwa lata temu nieco trudniej walczyło się z nadużyciami w aplikacjach. Takie wyskakujące okienko dialogowe mogłoby zostać wykorzystane ze szkodą dla użytkownika na sto sposobów. Przede wszystkim mogłoby posłużyć do uzyskania wyższej oceny niż użytkownik byłby skłonny zostawić.

Nie jest przesądzone, że Google wprowadzi powyższy system w życie. Na razie rzeczy pozostają bez zmian, choć domyślam się, że deweloperzy byliby zadowoleni z podobnej funkcjonalności.

 

źródło: XDA Developers