Google wydaje nowe rozszerzenie do przeglądarki Chrome – sprawdzi, czy nasze hasło nie wyciekło do sieci

Password Checkup to rozszerzenie do Chrome’a, które pomaga ponownie zabezpieczyć konta, których bezpieczeństwo zostało naruszone. Dodatek weryfikuje, czy nasze dane potrzebne do logowania do jakiegoś serwisu stały się jawne wskutek wycieku danych, a jeśli tak – zaproponuje nam ich zmianę.

Przydatna wtyczka nie jest zła – w tym wypadku mamy do czynienia z rozszerzeniem, które oszczędzi nam zachodu, gdy zastanawiamy się, czy nasze hasło ucierpiało podczas kolejnego z coraz częstszych wycieków danych, czy też nie. Password Checkup to sprawdzi i da nam znać, jeśli korzystanie z naszego ulubionego zestawu słów, cyfr i znaków specjalnych przestanie być bezpieczne.

Kontrola haseł została zaprojektowana wspólnie z ekspertami ds. Kryptografii na Uniwersytecie Stanforda, i zapewnia się, że narzędzie to nigdzie nie zapisuje naszych nazw użytkowników i haseł, więc samo rozszerzenie ma być odporne na ewentualny wyciek danych ze swojej strony.

Program jest napisany tak, że zareaguje wtedy, gdy nasza nazwa użytkownika ORAZ hasło zostały ujawnione. Dzięki temu nie będziemy męczeni ciągłymi komunikatami o naruszeniu bezpieczeństwa, jeśli używamy tego samego pseudonimu w wielu miejscach w sieci, ale na przykład korzystamy wszędzie z odmiennych haseł.

Google będzie ulepszać swój dodatek do Chrome, rozszerzając zgodność z witrynami i implementując skrypt wykrywania pola nazwy użytkownika i hasła. Niewykluczone, że w przyszłości rozszerzenie to zostanie kompletnie wchłonięte przez którąś z wersji Chrome’a.

źródło: Google Blog przez fonearena