(fot. Tabletowo.pl)

Google planuje oznaczać powolne strony internetowe

Wiele razy pewnie zastanawialiście się, czy wolne ładowanie wybranej strony internetowej jest spowodowane Waszym łączem, czy wina leży jednak po stronie hosta. Już za niedługo będziecie mogli się tego dowiedzieć od razu, gdyż Google planuje wprowadzić oznaczenia dla powolnych stron internetowych

Reklama

Na blogu Chromium pojawił się wpis, który informuje nas o pracach nad oznaczaniem prędkości wszelkich stron. Temat poruszony był również na Chrome Dev Summit 2019, gdzie Google przedstawia wszelkie plany i prace nad poprawieniem komfortu korzystania z sieci.

Reklama

Gigant z Menlo Park, ma zamiar zaimplementować w swojej przeglądarce informację o tym, czy witryna internetowa, którą próbujemy wyświetlić jest powolna. Ma być to ekran ładowania, który będzie informować użytkownika o tym, że strona zazwyczaj ładuje się bardzo wolno. Na dodatek, strony, które swój czas ładowania zazwyczaj mają krótki, będą miały zielony pasek postępu.

Autorami posta są członkowie teamu pracującego nad Chrome, tj. Addy Osmani, Ben Greenstein oraz Bryan McQuade. Mówią oni:

Cieszymy się, że możemy zapewnić naszym użytkownikom większą przejrzystość w wydajności danej witryny. Mamy nadzieję, że taki wysiłek zachęci więcej stron internetowych, by zapewnić jak najlepsze doświadczenia dla osób odwiedzających.

Grafika: Chromium.org

Chrome zachęca również do zadbania o zawartość swojej strony, korzystając z narzędzi deweloperskich, takich jak PageSpeed Insights. Funkcja ta pozwala na przeprowadzenie testu, który pokaże nam następnie wskazówki, w jaki sposób możemy zadbać o naszą witrynę (jak np. zmiana rozmiaru obrazków, wyświetlanie ich w formatach nowej generacji i wiele innych). Ponadto, otrzymujemy informację ile czasu przy ładowaniu strony zostało poświęcone na daną czynność. PageSpeed bada od razu widok na telefonach jak i komputerach.

Google poleca również odwiedzenie Web Fundamentals, które zawiera wiele informacji w jaki sposób powinniśmy budować zawartość strony. Poradnik zawiera spory spis treści, a praktycznie każdy aspekt podzielony jest na czynniki pozytywnie wpływające na wyświetlanie naszej witryny, jak i na te, które naszą stronę opóźniają.

Źródło: TheVerge; Chromium;