Google zamienia bazgroły w podróż po satelitarnych zdjęciach naszej planety

Chrome Experiments jest stroną internetową, na której pojawiają dema i projekty artystyczne Google powiązane z wykorzystaniem możliwości przeglądarki Chrome oraz mechanizmami sztucznej inteligencji. To jak gabinet osobliwości, do którego gigant technologiczny wrzuca mało przydatne, ale często efektowne rzeczy, które ciekawią i pozwalają zabić czas. Tak jak „Land Lines”.

Reklama

Land Lines korzysta z algorytmów uczenia maszynowego w celu dopasowania zdjęć satelitarnych do rysowanych przez użytkownika kształtów. Rysując rozciągnięte „S” być może trafimy na fotografię koryta rzeki, a tworząc kształt okręgu, jest szansa, że zostanie nam pokazana jakaś wyspa. Dzięki tysiącom kolejnych linii, rysowanych przez wizytujących stronę, algorytmy są ulepszane i pokazują miejsca naszej planety coraz lepiej pasujące do kształtów kreślonych po dotykowych ekranach smartfonów i laptopów. Bazgrać można też przy użyciu wskaźnika myszki.

W drugim trybie, który korzysta z podobnych mechanizmów analizy zdjęć, ruchy kursora lub palca po ekranie interpretowane są nieco inaczej. Pozwalają na odbycie swego rodzaju podróży przez kolejno pojawiające się fotografie. Linia, której kierunek i tempo kontrolujemy, próbuje dopasować następne zdjęcia, tworząc ścieżkę z dróg, rzek, ulic i innych tym podobnych kształtów.

Jeśli korzystasz z przeglądarki Chrome, i masz akurat chwilę, strać nieco czasu na Land Lines. To dopiero się nazywa podróż „palcem po mapie” :)

źródło: Google