Google ułatwi instalację linuksowych aplikacji w Chrome OS

Już jakiś czas temu Chrome OS został wzbogacony o funkcję instalowania aplikacji przygotowanych na dystrybucje Linuksa (w szczególności: Debian/Ubuntu). Instalowanie tych programów nie należy jednak do łatwych czynności. Google chce więc to nieco ułatwić.

Jeśli rozpocząłeś przygodę z Chrome OS, a nie miałeś wcześniej do czynienia z Terminalem Linuksa, to instalacja linuksowych aplikacji może być dla Ciebie dosyć problematyczna. Na szczęście Google chce ten proces nieco ułatwić.

Reklama

Deweloperzy chcą, aby instalacja linuksowych aplikacji wyglądała podobnie, jak w przypadku – na przykład – programów przygotowanych na Androida. Użytkownik jedynie naciśnie przycisk wyszukiwania i wpisze nazwę programu, który chce zainstalować. Trzeba przyznać, że to naprawdę prosta forma instalacji aplikacji.

Nowa funkcja nie jest jeszcze dostępna w Chrome OS Canary, jednak pojawiła się flaga nazwana #crostini-app-search, która właśnie odnosi się do instalacji programów linuksowych prosto z wyszukiwarki.

Wyszukiwarka w Chrome OS (fot. Android Police)

Aktualnie w Chrome OS instalacja aplikacji pochodzących z Linuksa wygląda podobnie, jak na systemach typu Debian czy Ubuntu. W Terminalu należy wpisać komendę: sudo apt-get install <nazwa pakietu>.  Dla przykładu: jeśli chcemy zainstalować edytor graficzny GIMP, wpisujemy: sudo apt-get install gimp. Wydaje się to dosyć proste, jednak dla osoby, która wcześniej nie miała kontaktu z Terminalem, może to wyglądać na trudne zadanie.

Źródło: Android Police