fot. Android

Google: wszystkie urządzenia z Androidem powinny dostać grudniowe poprawki zabezpieczeń

Niecałe trzy tygodnie temu świat obiegła informacja, że pojawiło się kolejne, nowe niebezpieczeństwoKRACK, bo o nim tu mowa, w dużym uproszczeniu umożliwia włamanie się do zabezpieczonej i szyfrowanej sieci Wi-Fi. To naprawdę duży problem, dlatego Google powiadomiło producentów, że wszystkie urządzenia z Androidem powinny dostać grudniowe poprawki zabezpieczeń.

Żeby jednak niepotrzebnie nie wywoływać wśród Was paniki od razu napiszę, że atak możliwy jest tylko wtedy, kiedy haker znajduje się w zasięgu danej sieci Wi-Fi. Nie ma więc możliwości, że ktoś z drugiego końca Polski czy nawet Waszej miejscowości nagle włamie się do Waszej sieci i narobi Wam problemów. I chociaż jest to bez wątpienia argument o dużej mocy uspokajającej, to mimo wszystko nie można ignorować KRACK-a – nigdy bowiem nie wiadomo, kto czai się za ścianą i jakie ma zamiary.

Z tego powodu Google wydało polecenie producentom, aby wszystkie urządzenia z Androidem dostały grudniowe poprawki zabezpieczeń. Mają one uchronić użytkowników przed KRACK-iem. Co najważniejsze, ich wysyłka ma być niezależna od operatorów, więc jeżeli łatka dla danego modelu się pojawi, powinny ją otrzymać w tym samym czasie wszystkie sprzęty, bez względu na miejsce zakupu. Jeżeli producenci wyrobią się wcześniej, to oczywiście nie muszą się wstrzymywać i mogą ją udostępnić od razu w paczce z listopadowymi.

Jak podaje Orange, Google poinformowało, że aktualizacja jest obligatoryjna. Trzeba jednak spojrzeć realistycznie na sytuację na rynku – nie ma opcji, żeby wszystkie urządzenia z Androidem dostały grudniowe poprawki zabezpieczeń. A już szczególnie nie mają co na nią liczyć właściciele kilkuletnich modeli, o których producenci już dawno zapomnieli.

Pomarańczowy operator przy okazji poinformował, że dystrybuowane przez niego Funboxy i Liveboxy 1.1 oraz 2 są bezpieczne. Jego eksperci cały czas sprawdzają jeszcze Liveboxa 3 oraz część urządzeń, które trafiają do klientów biznesowych. Na >tej stronie< zainteresowani mogą sprawdzić, które sprzęty z Orange nie są podatne na KRACK.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2017/10/16/twoje-wi-fi-wpa2-zagrozenie/

https://www.tabletowo.pl/2017/06/05/ranking-latek-bezpieczenstwa/

Źródło: Orange