To już działa na Pixelach, choć oczywiście nie po polsku: Google Call Screen hakiem na telemarketerów

Na pewno mieliście już nieraz do czynienia z automatycznymi systemami wywołującymi. Po odebraniu telefonu, zamiast głosu telemarketera, słyszymy nagraną kwestię, informującą nas, że następujący po komunikacie monolog jest ofertą reklamową i możemy jej wysłuchać. Mało to emocjonująca rozrywka, więc zwykle tego nie robimy, ale czasu, który straciliśmy na wysłuchanie kilku pierwszych słów już nam nikt nie odda. I po to Google wymyśliło funkcję „Call Screen”.

Call Screen informuje dzwoniącego, że rozmowa będzie transkryptowana, a następnie na podstawie wychwyconych słów stara się zapisać w formie wiadomości to, co chciał przekazać nam niedoszły rozmówca. W imieniu właściciela smartfona, Asystent Google zapyta dzwoniącego kim jest i jaki ma do niego interes. Wiadomości te prezentowane są na ekranie smartfona, a jego użytkownik może je odczytać, by później zdecydować się, czy pod dany numer zadzwonić czy też nie.

W gruncie rzeczy taką decyzję można podjąć nawet w czasie trwania połączenia, gdyż Call Screen na bieżąco pokazuje na ekranie słowa wypowiadane przez dzwoniącego. Da się odebrać takie połączenie, wysłać szybką odpowiedź lub zgłosić połączenie jako spam, kiedy zorientujemy się, że zadzwonił do nas robot lub telemarketer z firmy, z którą nie chcemy mieć kontaktu.

https://youtu.be/O4jOdVTkqS4

Nie wiadomo, czy nowa funkcja dostępna jest już globalnie, ale wielu użytkowników Pixeli, nie tylko tych najnowszych, już może z niej korzystać. Wygląda to na zwiastun Google Duplex – czyli rozwinięcia Asystenta Google o opcję głosowego reprezentowania nas podczas zamawiania biletów czy posiłków – i to bez naszego udziału.

Oczywiście takie rzeczy dostępne są dla anglojęzycznych użytkowników smartfonów Google Pixel, więc na tego typu udogodnienia jeszcze trochę poczekamy – a przynajmniej do momentu, gdy Asystent Google oficjalnie przemówi do nas po polsku.

A ten już tuż, tuż – od jednego z naszych Czytelników dostaliśmy zrzuty ekranowe prezentujące działanie Asystenta Google podczas testów aplikacji (dzięki, Kamil!).

 

źródło: Rjmiller416, Phone Arena