fot. Valeria Boltneva / Pexels

Google udostępniło dwie aplikacje na Androida dla osób głuchych i słabosłyszących

Smartfon z Androidem już sam w sobie oferuje mnóstwo przydatnych w codziennym życiu funkcji, jednak można zwiększyć ich ilość dzięki aplikacjom ze Sklepu Play. Google udostępniło w nim dwa programy, które mają pomóc osobom głuchym i słabosłyszącym.

Pierwszą z aplikacji jest Transkrypcja na żywo. Obsługuje ona ponad 70 języków, w tym również polski. Sprawdziłem ją w praktyce i muszę przyznać, że radzi sobie ona bardzo dobrze, jednak pod warunkiem, że mówimy dość głośno i wyraźnie. Co więcej, można ustawić też język dodatkowy i transkrybować z dwóch języków. Przełączanie pomiędzy nimi jest szybkie i proste – wystarczy dotknąć miejsce w dolnej części ekranu, gdzie wymieniony jest język.

Aplikacja Transkrypcja na żywo dostępna jest zarówno w trybie ciemnym, jak i jasnym. Użytkownik może też ustawić wielkość czcionki (do wyboru są cztery rozmiary). Z funkcji tej można także korzystać, kiedy do urządzenia podłączone są słuchawki z mikrofonem (przewodowe i bezprzewodowe). W programie dodano również klawiaturę do wpisywania tekstu (nie jest on czytany na głos).

Aplikacja Transkrypcja na żywo dostępna jest na urządzenia z systemem Android 5.0 Lollipop i nowszym. Należy jednak pamiętać, że cały czas znajduje się w wersji beta, więc mogą występować błędy w jej działaniu. Warto też wiedzieć, że transkrypcje nie są przesyłane na serwery Google – wszystko odbywa się na pokładzie urządzenia, na którym zainstalowany jest program.

Pobierz aplikację „Transkrypcja na żywo”

Kolejną aplikacją dla osób głuchych i słabosłyszących jest Wzmacniacz dźwięku. Niestety, nie miałem możliwości sprawdzenia jej, bowiem nie mam pod ręką smartfona z Androidem 9.0 Pie, a tylko na urządzeniach z tym systemem operacyjnym można ją zainstalować.

Wzmacniacz dźwięku wykorzystuje mikrofon w smartfonie i pozwala – jak już sama nazwa podpowiada – wzmocnić dźwięk, a przy okazji też zredukować odgłosy otoczenia. Do tego jest także opcja ustawienia dokładnych parametrów dźwięku dla każdego ucha na słuchawkach (obsługiwane są tylko przewodowe z mikrofonem).

Pobierz aplikację „Wzmacniacz dźwięku”

Źródło: 9to5Google, własne