nowy odświeżony Wear OS by Google (fot. Google)

Google udostępnia dużą aktualizację dla smartwatchy z systemem Wear OS. Co nowego?

Smartwatche nie mają strategicznej pozycji na rynku, ale wcale nie oznacza to, że są traktowane przez producentów po macoszemu. Każdy jeden dba o wypuszczone przez siebie propozycje i nie inaczej jest w przypadku Google, które dostarcza system do urządzeń wielu różnych marek. Koncern z Mountain View właśnie udostępnił dużą aktualizację dla Wear OS, która wprowadza wiele udogodnień.

Reklama

Właściwie nie jest to zupełną niespodzianką, ponieważ odświeżony system Google zapowiedziało już miesiąc temu. Wtedy też poinformowało, że aktualizacja zostanie udostępniona we wrześniu 2018 roku. Trzeba przyznać, że koncern z Mountain View zrobił to w ostatniej chwili – wszakże już za trzy dni (licząc z dzisiaj) będziemy mieli październik.

Reklama

Nowa wersja oprogramowania nosi oznaczenie Wear OS 2.1 i skupia się głównie na kilku najbardziej użytecznych aspektach. Celem Google było bowiem maksymalne uproszczenie obsługi i sprawienie, aby system stał się jeszcze bardziej przejrzysty i intuicyjny.

W Wear OS 2.1 przeglądanie powiadomień, odrzucanie ich i podejmowanie akcji ma być łatwiejsze dzięki nowemu strumieniowi powiadomień. Przeciągnięcie od góry wyświetla wszystkie powiadomienia, a przesunięcie palcem od dołu na ekranie daje dostęp do skrótów, m.in. Google Pay i Znajdź mój telefon.

Nowa wersja systemu charakteryzuje się również aktywnymi i spersonalizowanymi wskazówkami od Asystenta Google. Pomocnik na bieżąco monitoruje m.in. zapisane w kalendarzu zadania, aby w odpowiednim momencie przypomnieć o nich użytkownikowi. Oprócz tego może także zasugerować mu zabranie ze sobą parasola, jeśli prognoza pogody przewiduje opady deszczu. Z czasem ma też proponować funkcje, z których właściciel smartwatcha do tej pory nie korzystał, a zdaniem asystenta mogą mu się przydać w danym momencie.

W Wear OS 2.1 Google dodało także odświeżoną aplikację Google Fit, w której największymi nowościami są – oprócz nowego interfejsu – Minuty ruchu i Punkty kardio. Jeśli użytkownik będzie chciał z niej skorzystać wystarczy, że przesunie palcem w lewo na ekranie domowym.

https://www.tabletowo.pl/2018/08/21/nowa-wersja-aplikacja-google-fit-co-nowego-zmiany-nowosci/

Aktualizację do Wear OS 2.1 dostaną wszystkie smartwatche, które obecnie pracują pod kontrolą Wear OS 2.0. Proces udostępniania nowego systemu trochę jednak na pewno potrwa, ponieważ nigdy wszystkie urządzenia nie otrzymują update’u w tym samym czasie. Ewentualnie zawsze można próbować wywołać proces ręcznie, przechodząc ścieżkę Ustawienia – System – O urządzeniu – Aktualizacje systemu.

Źródło: Android Authority

    1. Roznice w czasie działania między smartwatchami sa tak nie wielkie ze mozna tego nie brac pod uwage. Zegarek jest po prostu optymalny, wygladem i wykonaniem zabija wszystko co do tej pory bylo. Oczywscie patrzac oczami faceta jest to jedyny meski smartwach ktorego nie wstyd nosić, nie do odróżnienia od klasyka.

     1. Fossil czy Apple Watch niecały 1 dzień, Galaxy Watch 46mm do 5 dni. To jest wg. Ciebie niewielka różnica ? Dla mnie kolosalna. Mam Apple Watcha i właśnie czas pracy na baterii powoduje, że większość czasu zegarek na nadgarstku jest jedynie rozładowaną atrapą i irytuje mnie to niemiłosiernie. Zgadzam się, że Fossil fajnie wygląda, ale podobnie elegancko wygląda Withings czy nawet Galaxy Watch z odpowiednim paskiem, generalnie każdy z okrągłą kopertą.

      UPDATE: Czasy z polskiego forum dot. pracy Galaxy Watch, niektórzy nawet 6 dni uzyskują: https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180920/f1ba3340b4812f40a7ed6dd917a38909.jpg

   1. Szczerze to nie wiem czemu ludzie narzekają na te zegarki. Nie widziałem ich u nikogo kogo znam.jednak sam posiadam gen4 fossila model explorist i jestem super zadowolony. Czas pracy na baterii dzisia: odłączyłem zegarek od ładowania o godzinie 7:00 teraz jest godzina 23.30 a on nadal ma 12 % baterii. Myślę że sęk w funkcji „always on display” bo ekran cały czas działa. Osobiście ja mam to wyłączone, kiedy sprawdzam godzinę zegarek sam się włącza. Polecam, tylko trzeba szukać za granicą bo w Polsce ich jeszcze nie ma.

 1. Ale wydaje mi się to nieprawdą, jeśli chodzi o sposób aktualizacji. Błąd podali w artykule źródłowym. To nie będzie nowy system, a jedynie nakładka i będzie udostępniana przez Google Play jak aplikacja Wear OS.

 2. Dostałem aktualizację na Urbane 2 Lte.
  To nie jest aktualizacja całego systemu. Tylko UI wraz z aplikacją WearOS.
  Jak ktoś chce przyspieszyć. To niech od strony sklepu z zegarka odinstaluje WearOS. A potem ponownie zainstaluje.
  Po ponownej instalacji powinien wyskoczyć komunikat o aktualizacji UI i prośba o restart.
  Powinno zadziałać.

  Po aktualizacji straciłem możliwość kontroli multimediów przez zegarek.

 3. Posiadam Huawei Watch 2 LEO BX9 Sport, jedyne co zauważyłem to właśnie grubsza czcionka w menu, o której pisał przedmówca oraz wersja Wear OS 1.6 (a było chyba 1.5), Google Fit już wcześniej było zaktualizowane, a jakichś zmian funkcjonalnych nie zauważyłem, większość serwisów przepisuje informacje z zagranicznych zinów bez sprawdzenia i przetestowania tego w polskich warunkach. Być może zmiana języka na EN/US spowoduje włączenie asystenta google i tym samym te „inteligentne funkcje”. Jeśli natomiast chodzi o baterię to mnie zegarek wytrzymuje ok. 30 godz. po pełnym ładowaniu i kilkunastu powiadomieniach dziennie, przy włączonym inteligentnym oszczędzaniu, ekran uaktywnia się przy ruchu nadgarstka bądź dotknięciu. Pozdrawiam.

  1. U mnie zmiana jest nie tylko w czcionce. Belka u góry się zmieniła. Ma więcej przycisków. Jak przeciągne ekran z lewej do prawej. Wyskakują mi karty z Google now. I Google fit gdy przeciągne ekran w drugą stronę.

   1. Badałem temat i próbowałem wymusić nowy interfejs, ale z informacji od np. reddit i google wynika, że są to ograniczenia Google dotyczące wybranych producentów. Huawei Watch 1 i 2 też mają otrzymać update, u mnie pobrały się tylko aktualizacje, ale główna zmiana w UI jest podobno blokowana po stronie serwera dla konkretnych modeli i dla Huawei pełny update z Wear OS 1.6 do 2.0 ma nastąpić w ciągu kilku tygodni. Link: https://www.reddit.com/r/WearOS/comments/9jqaao/the_wear_os_update_megathread/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama