Google wydaje 3 szalone aplikacje, których prawdopodobnie nigdy nie użyjesz

Google ostatnio jakoś mocno idzie w stronę inicjatyw związanych z naszym cyfrowym dobrostanem: ułatwienia kontroli rodzicielskiej, liczenie czasu spędzonego przy poszczególnych aplikacjach, tryb pełnej koncentracji… No i jeszcze to: trzy aplikacje, które mają pokazać, jak dużą część życia zajmuje nam smartfon.

Envelope

Obecnie aplikacja ta dostępna jest tylko dla użytkowników smartfonów Pixel 3aGoogle opisuje ją jako eksperymentalny program, który „tymczasowo przekształca nasz telefon w prostsze, spokojniejsze urządzenie, pomagając nam oderwać się od cyfrowego świata”. Jak to robi?

Na początek drukujemy specjalny plik PDF, dołączony do aplikacji. Ułatwia nam on złożenie kartki w kopertę wielkości telefonu. Następnie zamykamy smartfon w środku i używamy go tylko przez papier, mając dostęp jedynie do dialera lub aparatu. Apka na końcu informuje nas, ile czasu udało nam się wytrzymać bez innych funkcji smartfona.

Tego typu cyfrowy detoks brzmi nieźle, ale z jego zastosowaniem mogłyby być problemy. Być może zdecyduję się na wykorzystanie Envelope w ciągu tego tygodnia, jako że jestem posiadaczem Piksela 3a.

Jeśli ktoś z Was chciałby przetestować Envelope, możecie pobrać tę aplikację w sklepie Google Play lub korzystając z pliku APK.

Activity Bubbles

Aplikacja ta jest o wiele prostsza niż Envelope i zdecydowanie mniej „drastyczna”. Pozwala po prostu zwizualizować, jakie są nasze zwyczaje odnośnie używania smartfona.

Koncept jest dość ciekawy: za każdym razem, gdy odblokujemy telefon, na tapecie pojawi się bąbelek. Im dłużej używamy smartfona, tym bańka robi się większa. Po ponownym zablokowaniu, bąbel przestaje rosnąć, i proces zaczyna się od nowa. Pod koniec dnia powinniśmy mieć całkiem pokaźny zbiór bąbli na ekranie.

Activity Bubbles dostępne jest do włączenia z poziomu samej aplikacji oraz w panelu personalizacji ekranu, jako jedna z tapet. Program pobierzecie ze sklepu Google Play.

Screen Stopwatch

To bardzo podobna rzecz do Activity Bubbles, przy czym zamiast bąbelków, na ekranie wyświetlany jest wielki stoper. Liczy on czas używania przez nas telefonu w ciągu dnia. Gdy smartfon jest zablokowany, licznik stoi, jednak za każdym razem, gdy odblokujemy urządzenie, stoper ruszy. I będzie nas cicho osądzał.

Screen Stopwatch także pobierzecie z platformy Google Play.

Choć zapewne nie wszyscy znajdą zastosowanie dla powyższych eksperymentalnych aplikacji, liczy się, że Google przynajmniej próbuje w jakiś sposób wspierać osoby kontrolujące swoje nawyki związane z elektroniką użytkową. Nie byłbym skłonny uwierzyć w krystalicznie czyste pobudki gigantów technologicznych, ale dobrze, że każdy może mieć dostęp do narzędzi ułatwiających planowanie czasu spędzanego przed małym ekranem.

Facebook ukrywa lajki, bo podobno zależy mu na dobru użytkowników. Ta, jasne

źródło: Google dzięki Android Police