Ubisoft wyprzedaje gry na GOG-u!

GOG.com ma nowe zasady zwrotu gier. Obawiam się, że będzie dochodziło do nadużyć

Polski GOG.com to jeden z najbardziej uczciwych wobec graczy serwisów dystrybucji gier komputerowych na rynku. Oferuje on nie tylko gry bez jakichkolwiek zabezpieczeń DRM, ale i również daje „drugie życie” starszym klasykom — za co też należą mu się ogromne brawa. Dziś skupimy się jednak na czymś innym, bowiem przyszła pora na aktualizację zasad polityki zwrotów gier — bez żadnych zaskoczeń, to dobro graczy postawiono tu na pierwszym miejscu.

Nowe zasady zwrotu gier na GOG.com

Przejdźmy od razu do konkretów — od teraz każdy użytkownik GOG.com może zwrócić zakupioną przez siebie grę do 30 dni od daty zakupu. Co jednak bardzo ważne, możemy dokonać zwrotu gier, które pobraliśmy już na nasz dysk, a także takie, w które graliśmy… teoretycznie bez żadnego limitu czasowego.

Jest to o tyle ciekawe, że inne sklepy z grami starają się uchronić przed niektórymi nadużyciami zwrotów, np. Steam oferuje zwroty gier do 14 dni od zakupu, ale dodatkowo posiada zabezpieczenie w postaci limitu czasowego (gra mogła być uruchomiona tylko przez maksymalnie dwie godziny). Już ta decyzja spowodowała sporo narzekań twórców — w szczególności tych odpowiedzialnych za krótsze gry, gdzie obawiano się, że gracze będą zwracać produkcję, które przeszli w całości lub w znacznej części. Jak będzie z GOG.com? Czas pokaże!

GOG.com
GOG.com

Zwrócę jednak uwagę na dość ważny punkt w nowym regulaminie zwrotów, odnoszący się do limitu zwracania gier:

Ufamy, że dokonujesz świadomych oraz przemyślanych decyzji zakupowych i że korzystać będziesz z naszej zaktualizowanej, dobrowolnej polityki zwrotów tylko, jeśli coś nie będzie działać tak, jak tego oczekujesz. Z tego względu nie ma limitów, ale w zamian zastrzegamy sobie prawo odmowy zwrotu w poszczególnych przypadkach. Prosimy Cię o poszanowanie czasu i ciężkiej pracy włożonej w tworzenie gier, w które grasz. Pamiętaj o tym, że zwroty nie są recenzjami. Jeśli udało Ci się ukończyć grę i nie przypadła Ci ona do gustu, rozważ podzielenie się swoją opinią zamiast składania wniosku o zwrot. Poza tym, prosimy nie wykorzystuj naszego zaufania, by składać absurdalne ilości wniosków o zwrot. Nie bądź takim graczem.

Moim zdaniem nowa polityka zwrotów GOG-a jest dosyć kontrowersyjna i może prowadzić do wielu nadużyć. Wierzę jednak, że firma ta skupi się nie tylko na wspomnianym przez nich dobru graczy, ale i samych twórców — w końcu to w większości też gracze ;)

A Wy co uważacie o nowej polityce zwrotów GOG-a?

Źródło: gog.com (1), (2)