Pożegnajmy Gionee. Producent smartfonów bankrutuje, nie będąc w stanie wypłacić pieniędzy dostawcom

O problemach Gionee wiemy już od miesięcy. Firma w drugim kwartale była zmuszona zwolnić blisko połowę swoich pracowników, ponieważ nie miała pieniędzy na wypłatę należności. Na spłatę długów czekali także kontrahenci. Niedawno odbyły się spotkania zarządu tego producenta smartfonów oraz przedstawicieli banków i wierzycieli. Upadłość Gionee jest przesądzona.

Reklama

Długi Gionee względem głównych dostawców komponentów do smartfonów wyniosły w sumie 80 milionów juanów (11,5 mln dolarów). Problem ich spłaty został już podobno rozwiązany. Rozmowy z „mniejszymi” partnerami finansowymi będą prowadzone w kolejnych tygodniach.

Według różnych szacunków, Gionee jest winny pieniądze około 400 podmiotom. W sumie dług wobec nich to jakieś 5 miliardów juanów (0,72 mld dolarów). Wśród wierzycieli znajdują się takie firmy jak Shen Tianma, Vico Essence, Oriental Bright Colour i Xinwangda, które zajmują się produkcją baterii, obudów, ekranów i innych smartfonowych podzespołów.

Reklama

Niektórzy dostawcy Gionee współpracują z firmą od lat, a problemy z egzekwowaniem należności kumulowały się dłuższy czas. Yuxin, na przykład, czeka na zapłatę za niektóre dostawy komponentów już od października ubiegłego roku. Z tego samego powodu PCB przestało dostarczać części do Gionee – skoro nie było widać pieniędzy za poprzednie wysyłki.

Za tydzień lub dwa Gionee powinno przedstawić kompletny plan upadłości. Ciekawe, jak w związku z tym poradzi sobie Allview, których smartfony w dużej mierze były oparte na projektach tego producenta.

 

źródło: GizChina

Reklama