Zrób sobie kod QR z dinozaurem w przeglądarce Chrome – już można!

Chrome 88 wprowadził do przeglądarki funkcję, która wywołuje uśmiech na twarzy. Daje nam możliwość utworzenia kodu QR do dowolnej strony internetowej – ale nie takiego zwykłego, tylko z dinozaurem!

Reklama

Dinozaur zmienia wszystko

Prawdopodobnie opcja tworzenia kodów QR jako skrótów do dowolnego elementu strony internetowej otwartej w Chrome nie zrobiłaby na mnie najmniejszego wrażenia, gdyby nie jeden, mały detal. Każdy kod QR wygenerowany w Chrome ma teraz postać pikselowego dinozaura na samym środku! Znamy go z niewielkiej gierki wbudowanej w Chrome, która uruchamia się po przejściu do trybu offline.

Szybkie udostępnianie stron przeglądanych na Chrome z wizerunkiem dinusia jest możliwe już od końca 2019 roku, ale tylko dla tych, którzy zadali sobie trud włączenia odpowiedniej flagi w wewnętrznych opcjach przeglądarki Google. Informację o tym łatwo można było przegapić, biorąc pod uwagę fakt, że deweloperzy niespecjalnie chwalili się nową opcją. Teraz zmiany udostępniane są kolejno wszystkim użytkownikom przeglądarki Chrome na desktopach i na wydania mobilne bez wyjątku – wraz z aktualizacją do wersji oznaczonej numerem 88.

Jak zrobić sobie kod QR z dinozaurem?

Prosta sprawa – klikamy na wybrany element prawym przyciskiem myszy, a w menu kontekstowym powinniśmy zobaczyć polecenie „Utwórz kod QR powiązany z tą stroną”.

Jeśli kliknęliśmy na jakąś grafikę lub zdjęcie, polecenie będzie brzmieć „Utwórz kod QR powiązany z tym obrazem”. Klikamy na nie i proszę – kod QR pojawi się w prawej górnej części okna przeglądarki.

Utworzony kod QR można zeskanować telefonem lub pobrać na dysk komputera w postaci pliku PNG o rozdzielczości 370 x 370 pikseli. Co prawda nie jest to specjalnie szczegółowy obrazek, ale nikt przecież nie będzie z tego robił plakatów (chociaż taki kod QR na koszulce wyglądałby fajnie).

Odpowiednia aktualizacja trafiła także na mobilne edycje Chrome’a. Żeby wygenerować kod QR na przeglądarce mobilnej, wystarczy skorzystać z opcji „Udostępnij”, a tam wśród opcji bez trudu znajdziemy odpowiednią ikonkę.

Wdrażanie nowej opcji Chrome’a jest w toku. Niewykluczone, że część użytkowników przeglądarki może tworzyć kody QR z dinozaurem już od kilku dni – ja zauważyłem tę opcję dopiero niedawno.

Lubimy takie smaczki!