GeForce NOW wkrótce także na telefonach z Androidem

Czy komuś się to podoba, czy nie, granie w chmurze zdobywa co raz większą popularność. Na dotychczas udostępnionych serwerach GeForce NOW grano łącznie przez 30 milionów godzin, w ponad 1000 różnych gier. Teraz rozrywka prosto z chmury zmierza na Androida.

Czym jest technologia GeForce NOW? W największym skrócie jej działanie polega na tym, że gra, w którą w danym momencie chcemy zagrać, uruchamiana jest na wirtualnej maszynie wykorzystującej moc obliczeniową przydzielonej karty graficznej, znajdującej się w serwerowni dostawcy. Komputer gracza służy tutaj wyłącznie jako odbiornik obrazu i dźwięku, w drugą stronę przekazując sygnały z podłączonych kontrolerów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest granie w najnowsze pozycje na bardzo wysokich detalach nawet na słabszym komputerze, także tym, który ma wyłącznie zintegrowaną kartę graficzną. To jednak nie koniec możliwości. Takie urządzenie nie musi mieć nawet zainstalowanego systemu operacyjnego wymaganego przez grę. I właśnie dzięki temu wkrótce zagramy w tytuły znane z pecetów na urządzeniach z Androidem.

Reklama

Zanim jednak do tego dojdzie usługa będzie popularyzowana na platformie PC w wielu europejskich krajach, z których pierwszym będą Niemcy. To właśnie w centrum danych zlokalizowanym u naszych zachodnich sąsiadów NVIDIA jako pierwsza udostępniła wydajność najnowszych kart RTX. Stosowna infrastruktura powstanie również w krajach Ameryki Północnej oraz w Japonii i Korei Południowej. Warto wspomnieć, że na Dalekim Wschodzie lokalni dostawcy internetowi pracują już nad udostępnieniem odpowiednich rozwiązań użytkownikom.

O działaniu mobilnej wersji platformy GeForce NOW jako pierwsi przekonali się dziennikarze zgromadzeni na targach Gamescom, dlatego w najbliższych dniach zapewne pojawią się pierwsze wrażenia z gry.

NVIDIA zapewnia, że wersja dla systemu Android zostanie udostępniona już niebawem, w pierwszej kolejności na telefony produkcji Samsunga i LG. Jej przedstawiciele już teraz radzą przygotować się na granie w chmurze poprzez zakup stosownego pada pracującego w oparciu o technologię Bluetooth.

Polecane są modele takie jak: SHIELD Controller, Razer Raiju Mobile, Steelseries Stratus Duo i Glap Gamepad.  Zieloni zastrzegają, że brak stosownego kontrolera uniemożliwi grę w wiele tytułów.

Źródło: informacja prasowa, NVIDIA