Galaxy Note 4 z ekranem 5,7 cala (2560×1440 px)

Bez względu czy nazwiemy je tabletofonami, fabletami czy po prostu przerośniętymi smartfonami, urządzenia z ekranami znacznie przekraczającymi 5 cali zdobywają dużą popularność. A właściwie jedno urządzenie. I to te, które od nowa stworzyło tę kategorię. Mowa oczywiście o serii Galaxy Note.

Pierwszy Note miał ekran o wielkości „zaledwie” 5,3 cali, ale początkowo był wyśmiewany właśnie za jego rozmiary. Prześmiewcy musieli zmierzyć się jednak z twardymi faktami. Już pierwsza generacja sprzedawała się nieźle, a druga stała się prawdziwym marketingowym strzałem w dziesiątkę. Dzisiaj już nikogo nie dziwi, gdy na ulicy spotka osobę z smartfonem o ekranie np 5,7 cala – a wszystko dzięki zmniejszeniu ramek wokół ekranu i odchudzeniu całego urządzenia.

Reklama

Nie moją rolą jest oceniać czy takie urządzenia mają sens – to dawno zweryfikował rynek i popyt, ale ciekawym pozostaje fakt, że jedynym prawdziwie popularnym fabletem jest właśnie Note. Żadnemu urządzeniu konkurencji nie udało się na tyle mocno trafić do świadomości użytkowników, żeby ci zdecydowali się masowo kupować wybrany model inny niż ten od Samsunga. Z czego to wynika? Marketing? Rysik? A może po prostu bycie pierwszym? Pewnie wszystko po trochu, ale to właśnie premiera kolejnych Note’ów będzie budzić największe emocje.

Samsung-Galaxy-Note-3-187681

Przed premierą zawsze docierają do nas plotki. Z mniej lub bardziej wiarygodnych źródeł. Pogłoski mówią już o czwartej generacji, która miałaby pojawić się już 3 września i wykorzystywać technologię zakrzywionych ekranów (jako jedna z wersji). Pojawiają się też informacje o wielkości i rozdzielczości wyświetlacza. Jeśli okażą się prawdą, to ekran Note 4 po raz pierwszy nie urośnie o 0,2 cala w stosunku do generacji poprzedniej. Mamy mieć do czynienia z wyświetlaczem AMOLED 5,7 cala o rozdzielczości QHD (2560×1440), co da nam gęstość pikseli na poziomie 515 ppi. Nie wykluczone, że urządzenia spotka wreszcie prawdziwego rywala – czyli iPhone’a o przekątnej ekranu 5,5 cala.

Pozostała specyfikacja to podobno Snapdragon 805 lub Exynos 5430, aparat 16 megapikseli z optyką Sony IMX240, optyczna stabilizacja obrazu, wodoszczelność oraz przednia kamera 2 mpx. Co sądzicie o tej specyfikacji i o takich rozmiarach ekranu?