Internet Social Social Network Network Facebook

Funkcja „Czas na Facebooku” już dostępna w Polsce. Szkoda, że jest tak ograniczona

Na naszych smartfonach, w ustawieniach aplikacji Facebooka, powinna pojawić się funkcja pozwalająca na sprawdzenie, ile czasu spędzamy przed małymi ekranami lajkując, udostępniając i tworząc posty w serwisie Marka Zuckerberga. To bardzo prosta, wręcz uboga opcja, choć warto wiedzieć o jej istnieniu.

Czas na Facebooku był testowany już od czerwca tego roku i w końcu trafił do naszego regionu świata. Dzięki tej funkcji dowiemy się, ile czasu spędzamy na korzystaniu z aplikacji Facebooka na telefonie czy tablecie.

Reklama

 

Aplikacja wylicza średni czas poświęcony apce na podstawie danych z ostatniego tygodnia. Ukazuje je w postaci czytelnego wykresu.

Minusem tego narzędzia jest jednak to, że odnosi się tylko do danych z aplikacji mobilnej. W taki sposób, nawet jeśli elementem naszej pracy jest planowanie postów czy prowadzenie fanowskich stron na Facebooku za pośrednictwem komputera, funkcja ta nie weźmie pod uwagę naszej aktywności na urządzeniu innym niż smartfon bądź tablet.

Mało tego, jeśli korzystamy z FB na smartfonie oraz na tablecie, to Czas na Facebooku nie zorientuje się, że jesteśmy tą samą osobą, i pokaże wyniki korzystania z aplikacji właściwe konkretnemu urządzeniu. Nie dowiemy się więc dzięki niej, ile w sumie spędzamy czasu na Facebooku na sprzętach mobilnych.

Poniżej znajduje się zakładka Zarządzaj swoim czasem, gdzie zdecydujemy, ile uwagi możemy poświęcić Facebookowi dziennie. Po przekroczeniu ustalonego przez nas limitu, aplikacja przypomni nam o naszym postanowieniu. Oprócz tego (dziwnym trafem) w tej samej zakładce znajdziemy opcje kształtujące preferencje dotyczące strumienia Aktualności oraz skrót do opcji związanych ze znajomymi.

Podobne funkcje oferuje Apple czy Google dla smartfonów Pixel, sprawdzając które aplikacje społecznościowe zajmują nam najwięcej życia. I o ile w tym wypadku dość logiczne jest, że producenci oprogramowania mogą nie mieć dostępu do danych użycia aplikacji z różnych urządzeń, Facebookowi raczej nie sprawiłoby trudności ich podsumować.

Nowa funkcja dostępna jest już w aplikacji na iOS oraz Androida.

Jak tam Wasze wyniki? Ile minut nabił licznik w Waszych smartfonach?