Fuhu Nabi XD i Nabi Jr: nietypowe tablety dla dzieci i młodzieży

Kiedy pod koniec zeszłego roku na łamach Tabletowo.pl ukazała się zapowiedź „młodzieżowego” tabletu Nabi XD firmy Fuhu wzbudziła ona mieszane uczucia wśród czytelników. Niektórym nietypowy design wyraźnie nie przypadł do gustu, inni zaś uznali go za długo wyczekiwany powiew świeżości w świecie, w którym na półkach sklepowych roi się od identycznie wyglądających urządzeń. Nabi XD trafił właśnie do sprzedaży i, ku przerażeniu zwolenników czarnych prostokątów, przyprowadził ze sobą kolorowego brata-przedszkolaka.

Fuhu Nabi XD posiada ekran o przekątnej 10.1 cala i rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. W środku znajdziemy procesor NVIDIA Tegra 3, 1 GB RAM oraz 16 GB pamięci. Całość pracuje pod kontrolą lekko przerobionego systemu Android 4.1 Jelly Bean. Dodatkowo urządzenie wyposażono w dwie kamery (2.0MP i 5.0MP), WiFi, Bluetooth i GPS. Cena: 249,99 dolarów.

O ile Nabi XD, mimo nietypowego wyglądu, mógłby jednak znaleźć się w rękach osoby dorosłej nie wywołując w niej uczucia skrępowania, to pokazanie się publicznie ze wspomnianym bratem-przedszkolakiem, czyli widocznym na zdjęciu powyżej Nabi Jr, wymagałoby od użytkownika sporego dystansu do samego siebie.

Jak widać na pierwszy rzut oka jest to tablet skierowany do absolutnie najmłodszego grona odbiorców. Wyposażono go w ekran o przekątnej 5 cali i rozdzielczości 800 x 480 pikseli. Wewnątrz znajdziemy procesor NVIDIA Tegra, 512MB RAM i 4GB pamięci. Dodatkowo z boku urządzenia znajdziemy obracaną kamerę z matrycą 2.0MP. Nabi Jr. wyposażono również w Bluetooth i WiFi, a całość pracuje pod kontrolą systemu Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Urządzenie sprzedawane jest wraz z zainstalowanym pakietem gier i aplikacji edukacyjnych dla najmłodszych. Cena wynosi 99,99 dolarów. Pozostaje tylko pytanie, czy takie coś ma w ogóle sens? Tanich tabletów o podobnych parametrach (za to z większym wyświetlaczem) na rynku nie brakuje, a kolorowa obudowa i tak nie przykuwa uwagi dziecka tak, jak to, co dzieje się na ekranie.

źródło