FrazPC wraz z końcem roku zniknie z polskiego internetu. Mam z tym serwisem naprawdę dobre wspomnienia

Dobrych kilka lat temu, na długo przed rozpoczęciem współpracy z Tabletowo, natknąłem się na YouTube na „Video Newsy” od FrazPC. Maciej Guguł świetnie prowadził projekt, który był protoplastą dzisiejszych skrótów wiadomości z technologicznego świata, prezentowanych na przykład przez Kubę Klawitera w TechWeeku. Sam serwis zaś charakteryzował się rzetelnymi recenzjami i szybko aktualizowaną sekcją newsów. FrazPC w tym roku kończy jednak swoją działalność, po długich miesiącach symbolicznej obecności w sieci.

FrazPC był swego czasu przedstawicielem tego rodzaju dziennikarstwa technologicznego, które wymagało od redaktorów testowania dziesiątek różnych sprzętów, a następnie porównywania ich w długich tabelkach z liczbami oraz publikowania wielostronicowych raportów. Solidne recenzje były znakiem rozpoznawczym FrazPC, razem z dość dużym gronem fanów, skupionych wokół tematycznego forum. Zresztą – działa ono do dziś.

Reklama

Jak jednak wiemy, formuła for internetowych powoli odchodziła do lamusa, a media technologiczne zaczęły podlegać coraz głębszym przemianom. Vortal, jak określano FrazPC, wydawał się za nimi nie nadążać, przez co wielu cennych redaktorów zaczęło go po prostu opuszczać. W 2012 roku serwis został wykupiony przez Cyfrowy Polsat. Można było mieć nadzieję na to, że dzięki takiemu patronowi, FrazPC mocno się rozwinie. Tak się jednak nie stało.

Nie stało się, bo zmieniła się publiczność. Choć testy i recenzje na FrazPC wciąż były wysokiej jakości, czytelnikom i widzom zaczęły bardziej podobać się kolorowe banery na Spider’s Web AntyWeb, gdzie newsy, testy i recenzje przedstawiano w bardziej przystępnej, mniej analitycznej formie, a czasem opatrywano je nagłówkami z licznymi wykrzyknikami, przyciągającymi wzrok i skłaniającymi do kliknięcia w tytuł. Oczywiście ci, którzy poszukiwali szczegółowych, wyczerpujących testów, dysponowali także innymi źródłami informacji, na przykład świetną sekcją sprzętową w purePC.pl. 

Internet mediów technologicznych wciąż ulega zmianom – to bardzo dynamiczny i wymagający rynek, do którego Cyfrowy Polsat nie był w stanie dostosować FrazPC. Widać to po zaniechaniu działalności serwisu na YouTube – ostatnie VideoNewsy pojawiły się na tym kanale ponad dwa i pół roku temu.

Obecnie na stronie vortalu możemy znaleźć taki komunikat:

Oznacza to definitywny koniec FrazPC w formie, jaką być może znamy.

Społeczność, która przez lata się wokół niego zgromadziła, nie składa jednak broni. Cała grupa oddanych forumowiczów pracuje podobno nad nową stroną pod nazwą boardpc.pl. Jeśli to rzeczywiście prawda, trzymamy kciuki za powodzenie tej inicjatywy. Wielu z nas ma bowiem z FrazPC naprawdę dobre wspomnienia.

 

źródło: FrazPC dzięki AntyWeb