Fotograficzne porównanie: Samsung Galaxy S7 vs Huawei P9

Samsung Galaxy S7 – najlepszy fotograficzny smartfon pierwszego kwartału 2016 roku. Huawei P9 – najlepszy fotograficzny smartfon drugiego kwartału 2016 roku*. Przy pierwszej okazji, jaka mi się przydarzyła, postanowiłam porównać ich aparaty. W skrócie porównanie to mogę podsumować jednym zdaniem: oba są świetne i… oba mają swoje wady.

Podejmując decyzję odnośnie zakupu konkretnego smartfona, największą rolę odgrywają następujące czynniki (kolejność w tym przypadku bez znaczenia): czas pracy baterii, wzornictwo, obecność dual SIM, cena i aparat. Dobry aparat oferuje praktycznie każdy smartfon, jaki aktualnie pojawia się na rynku. Świetne aparaty natomiast to już domena flagowców. W zeszłym roku królował Galaxy S6 (Note 5) i LG G4 (V10 z rozbudowanym manualnym trybem wideo). W tym natomiast już sam początek roku pokazał, że możemy się spodziewać naprawdę rewelacyjnych zdjęć pochodzących z naszych telefonów.

Samsung Galaxy S7, Huawei P9, HTC 10, LG G5 – każdy z nich oferuje aparat na najwyższym poziomie. Co więcej, z każdym z nich miałam już okazję się chwilę zapoznać i zrobiły na mnie bardzo pozytywne pierwsze wrażenie. Ale tak naprawdę dopiero dłuższe testy, w tym porównawcze z innymi modelami, mogą pokazać, który z nich jest najlepszy. Na HTC 10 i LG G5 muszę jeszcze trochę poczekać, a tymczasem mam w swoich rękach Galaxy S7 i Huawei P9, dzięki czemu mogę Was zaprosić do fotograficznego porównania obu modeli.

Na papierze parametry aparatu S7 miażdżą P9 – spójrzcie:

A w praktyce… zobaczycie nieco niżej.

Aplikacja aparatu i szybkie uruchamianie aparatu

W obu urządzeniach mamy możliwość szybkiego uruchomienia aplikacji aparat. W S7 wystarczy dwukrotnie kliknąć w przycisk Home, z kolei w P9 – dwukrotnie przytrzymać klawisz ściszania (Vol-). W obu modelach włączanie aplikacji jest błyskawiczne i tak naprawdę trudno wskazać, który z nich robi to szybciej.

Jeśli pod uwagę weźmiemy samą aplikację aparatu, do obu trzeba się przyzwyczaić. Ich układ i rozmieszczenie poszczególnych funkcji jest nieco inny. Przykładowo – tryb profesjonalny w P9 włącza się przez przeciągnięcie w lewo małej belki znajdującej się tuż przy spuście migawki, a w S7 trzeba przejść do trybów i dopiero tam sięgnąć w kierunku trybu pro, czyli wykonujemy jeden ruch więcej.

Pod względem dostępnych trybów (w S7 osobna zakładka, w P9 – wyciągamy je od dołu) oba modele wypadają dobrze. W S7 mamy: auto, profesjonalny, wybiórcze pole ostrości, panoramę, kolaż filmów, emisja na żywo, powolny ruch, wirtualne zdjęcie i jedzenie; w P9: zdjęcie, monochromatyczny, upiększanie, film z makijażem, HDR, wideo, malowanie światłem, panoramę, znak wodny, zwolnione tempo, tryb poklatkowy, notatkę audio, rozpoznawanie dokumentu i rewelacyjny tryb nocny.

Z ciekawszych rzeczy warto zwrócić jeszcze uwagę na możliwość sterowania głosem w przypadku obu smartfonów i robienie zdjęć przez dotknięcie ekranu oraz na dodatkowe funkcje – w S7 sterowanie gestami i robienie zdjęć przez dotknięcie czujnika pulsu, natomiast w P9 –  wykrywanie uśmiechu oraz wyzwalanie migawki przez czytnik linii papilarnych.

Huawei P9:

Samsung Galaxy S7:

Na następnej stronie duuuużo zdjęć porównawczych zrobionych P9 i S7.

*choć o to miano walczy z HTC 10 i LG G5

Porównanie zdjęć

Po ostatnim fotograficznym porównaniu pomiędzy Huawei Mate 8 a Huawei P9 postanowiliśmy wdrożyć bardzo fajne narzędzie, jakim jest slider pokazujący to samo ujęcie z dwóch smartfonów w jednym miejscu. Dzięki temu możecie zobaczyć bezpośrednie porównanie dwóch aparatów – wystarczy, że przesuniecie pasek w lewo lub prawo.

Podobnie jak poprzednio, także i tym razem starałam się podczas testów dobierać te same kadry. Zdjęcia oboma modelami robione były chwilę po sobie, by zachować takie same warunki testowe dla obu z nich. Fotografie wykonywane były w trybie profesjonalnym, ale z ustawieniami automatycznymi – wszystko po to, by móc je zapisać również w RAW. Jeśli ktoś od aparatu w smartfonie wymaga więcej, w obu modelach może skorzystać z wielu możliwości dostosowania parametrów w trybie profesjonalnym, w którym jest w stanie „wyciągnąć” z nich nieco więcej, a później również podczas obróbki zdjęć w RAW w Photoshopie.

Zdjęcia… patrząc na nie osobno, bez bezpośredniego zestawiania ze sobą, prawdopodobnie powiecie, że są bardzo dobre – w obu przypadkach. I ja też tak twierdzę. Wady obu modeli pokazują się dopiero w momencie, gdy porównamy dwa zdjęcia, ten sam kadr, obok siebie. Nie ukrywam, że sama byłam zaskoczona tym, co wyszło z poniższego porównania.

W mojej ocenie zdjęcia z P9 zdecydowanie lepiej przedstawiają niebo – w S7 jest ono o wiele bladsze, a chmury bez kształtu i konturów. Paradoksalnie jednak te z S7 w ciągu dnia są jaśniejsze i wielu odbiorcom mogą się podobać bardziej. Co więcej, w P9 w wielu przypadkach kolory są lepiej odwzorowane i bardziej zbliżone do naturalnych. Żeby było jeszcze ciekawiej, w przypadku zdjęć nocnych wyraźnie widać, że fotografie z S7 są jaśniejsze, ale – tu znowu – P9, mimo że ciemniejsze, bliżej im do rzeczywistości. W ciemniejszych sceneriach, zwłaszcza w pomieszczeniach, S7 podbija kolory i widać wyraźnie, że zdjęcia mają żółtawy odcień, podczas gdy w P9 są one ciemniejsze, ale bardziej neutralne i naturalne. Szczegółowość natomiast stoi na zbliżonym poziomie.

Zresztą, co się będę rozpisywać – zobaczcie poniżej i dajcie znać, co sądzicie!

 

Wszystkie powyższe zdjęcia w oryginalnej rozdzielczości – wystarczy otworzyć w nowym oknie:

Kilka cropów:

Dla zainteresowanych, paczka z kilkunastoma RAW-ami z P9 i S7 dostępna jest tutaj.

Wideo

Nagrywanie wideo to już osobna bajka. Niestety, Huawei P9 radzi sobie z tym zadaniem kiepsko, o czym już mogliście się przekonać oglądając wrzucone przeze mnie przykładowe wideo na YouTube. Samsung Galaxy S7 pod tym względem wypada lepiej. W P9 są ładniej odwzorowane kolory, ale obrazowi brakuje płynności, czego nie można powiedzieć o S7, w którym stabilizacja robi robotę.

Wideo można nagrywać w:

W poniższym wideo możecie zobaczyć jak wygląda porównanie materiału nagranego przez oba smartfony w 60 fps (bez stabilizacji), w 30 fps (ze stabilizacją) i przednią kamerką:

Na koniec pytanie do Was – który smartfon, według Was, jest lepszy? Dajcie znać też w komentarzach!

[total-poll id=147676]

Exit mobile version