Ford będzie używać HoloLens podczas projektowania samochodów | Tabletowo.pl

Ford będzie używać HoloLens podczas projektowania samochodów

Dołącz do dyskusji 0

Miedzy powstaniem szkicu jakiegoś modelu samochodu a wprowadzeniem go na rynek zwykle mijają całe lata. Procesy te są sukcesywnie usprawniane przez koncerny motoryzacyjne – w końcu czas to pieniądz. Ford zamierza użyć do tego gogli HoloLens od Microsoftu.

To nie jest tak, że dopiero teraz Ford zorientował się, że rozszerzona rzeczywistość może przydać się na etapie projektowania samochodów. W gruncie rzeczy przez ostatni rok firma intensywnie testowała gogle HoloLens, by przekonać się do tego rozwiązania. Okazało się ono na tyle dobre, że zaawansowane okulary Microsoftu już na stałe wpiszą się w proces produkcyjny Forda.

Dzięki HoloLens projektanci przemysłowi i inżynierowie mogą wizualizować swoje koncepcje przed tradycyjnym stworzeniem pełnowymiarowego modelu auta z gliny. Taki model jest zwykle kosztowny, nie mówiąc już o wprowadzaniu zmian – kiedy wydawało się, że projekt jest kompletny, a tu nagle trzeba zmienić to i owo.

Projektanci mogą też swobodniej eksperymentować na swoich wirtualnych modelach, co w dalszej perspektywie na pewno zaowocuje bardziej odważnymi liniami nadwozia. W powyższym filmie posłużono się przykładem nowego wyglądu grilla. Normalnie, dysponując modelami fizycznymi, prace nad tym elementem trwałyby kilka dni. Dzięki rozszerzonej rzeczywistości zamknęły się w kilku godzinach.

Oszczędność czasu ujawnia się również przy dzieleniu się efektami prac z różnymi zespołami, przy czym każdy może widzieć go inaczej, w zależności od tego, które elementy konceptu zostaną im udostępnione.

To nie pierwszy raz, kiedy HoloLens jest wykorzystywany „na poważnie”. Gensler, największy na świecie konglomerat firm zajmujących się projektowaniem i architekturą, używał gogli Microsoftu do opracowywania modeli swojego nowego kampusu. Autodesk zaś zapowiedział, że uruchomi specjalną aplikację, Fusion 360, która będzie zdolna przenosić w rozszerzoną rzeczywistość projekty zaprojektowane w AutoCADdzie.

Microsoft HoloLens

Microsoft nie dokonywał w HoloLens żadnych znaczących zmian, odkąd urządzenie udostępniono na kilku rynkach na świecie. Następna generacja gogli AR od Microsoftu na pewno się pojawi. Gigant z Redmond zapowiedział już, że jedną z nowości ma być zintegrowany z HoloLens chip, dedykowany Sztucznej Inteligencji. Wydaje się, że Microsoft zamierza opanować kreatywny rynek przemysłowy przy pomocy HoloLens. Do tego jeszcze daleka droga, ale pierwsze kroki zostały już podjęte.

źródło: Microsoft przez NeoWin

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona