Firefox logo
(fot. Mozilla)

Firefox beta dla laptopów z Windows 10 ARM wydany

Mozilla właśnie wydała wersję beta przeglądarki Firefox pod Windows 10 ARM. Ma to szczególne znaczenie w przypadku rozwoju laptopów opartych na Snapdragonach.

Mozilla nie próżnuje. W czasie, kiedy Microsoft i Google pracują wspólnie nad Chromium w wersji ARM, Mozilla tworzy własną przeglądarkę, która będzie działać na laptopach opartych na mobilnych Snapdragonach.

Ten nowy rodzaj przeglądarki jest dostępny do pobrania już dzisiaj w wersji beta, co nie stanowi żadnego problemu, ponieważ i tak wielu użytkowników z tego nie skorzysta z racji architektury procesora. Prawdziwy boom na laptopy oparte o procesory w architekturze ARM dopiero przed nami. Mozilla próbuje przenieść swoją technologię Quantum w celu optymalizacji pod procesory octa-core firmy Qualcomm. Powinno to przynieść efekt w postaci całkiem szybkiej przeglądarki z całym dobrodziejstwem funkcji, jakie oferuje Firefox.

Do wyścigu o użytkowników ARM staje także Chromium. Można się więc spodziewać, że na początku walka będzie wyrównana. Chrome jest liderem na desktopie i w smartfonach, więc Firefox ma o co zawalczyć. Tym bardziej, że na chwilę obecną obie przeglądarki w tej nowej wersji prezentują zbliżony poziom.

Nie jest do końca jasne kiedy Google czy Microsoft wydadzą wersje ARM swoich przeglądarek. Microsoft jest obecnie na etapie testów swojej przeglądarki Edge opartej na silniku Chromium, która ma zadebiutować  na Windowsie, macOS i oczywiście na procesorach ARM pod Windows 10. Widać więc, że programiści mają sporo roboty.

W celu przetestowania nowej wersji Firefoxa dla laptopów ARM, musisz udać się na tę stronę.

Źródło: The Verge