fot. Pixabay

Firefox 67 jest znacznie szybszy. Pojawiły się też nowe ustawienia prywatności

Firefox 67 jest już dostępny. Mozilli udało się przyspieszyć działanie przeglądarki, a do tego do dyspozycji użytkowników zostały oddane także nowe opcje dotyczące prywatności.

Warto dzisiaj zaktualizować swojego Firefoxa – Mozilla poprzez to wydanie obiecuje użytkownikom duży wzrost wydajności. Stało się tak dzięki zidentyfikowaniu w przeglądarce obszarów, które można przyspieszyć, co tym samym pozwoli szybciej załadować strony internetowe. Mowa tu chociażby o takich stronach, jak Instagram, Amazon czy Google, na których skrypty załadują się od 40% do 80% szybciej. Oprócz tego takie rzeczy, jak moduł automatycznego wypełniania nie załadują się, chyba że na stronie znajduje się rzeczywisty formularz.

Przeglądarka będzie od teraz potrafiła także zawiesić nieaktywne karty, jeżeli w systemie do dyspozycji użytkownika pozostanie tylko 400 MB wolnej pamięci RAM. Pozwoli to właścicielom słabszych komputerów poprawić nieco wydajność poprzez zawieszenie nieużywanych kart, do momentu ponownego kliknięcia. Firefox będzie również coraz szybszy przy pierwszym uruchomieniu dla osób, które mają zainstalowane dodatki.

Najistotniejsze moim zdaniem zmiany zaszły jednak w kwestii ochrony prywatności użytkowników. Od teraz będzie można blokować skrypty kopiące kryptowaluty, co dotychczas potrafiło znacząco obciążyć procesor niepotrzebną pracą, a o czym wielu użytkowników nawet nie wiedziało. Przeglądarka będzie umiała także zablokować nasze cyfrowe odciski palców. Ten cyfrowy ślad służy wielu reklamodawcom do śledzenia nas w sieci, a tym samym lepszego dopasowywania reklam. Od dzisiaj jest to znacznie utrudnione. Warto więc wejść w ustawienia przeglądarki i sprawdzić poszczególne opcje, a jeżeli nie są zaznaczone, to je włączyć.

Wszystkie ww. ulepszenia związane z wydajnością, w tym funkcje stworzone z myślą o prywatności i inne ważne zmiany są dostępne w Firefoxie 67. Pod tym linkiem zapoznacie się z pełną listą zmian dotyczącą nowego wydania tej popularnej przeglądarki.

Źródło: Mozilla przez The Verge