konsola Sony PlayStation 4
Sony PlayStation 4

Sony zajmie się tworzeniem filmów i seriali na podstawie gier. Jakie byście chętnie zobaczyli?

Sony Interactive Entertainment przygotowuje się do produkcji filmów i programów telewizyjnych opartych na ogromnym katalogu popularnych gier wideo. Projekty te pochodzą z nowo powstałego studia PlayStation Productions.

Reklama

Zgodnie z komunikatem Sony, nowe studio działające pod skrzydłami Sony Pictures w kalifornijskim Culver City, już rozpoczęło prace nad swoją pierwszą partią projektów filmowych. Szefami PlayStation Productions zostali Asad Qizilbash oraz Shawn Layden, którzy mają już spore doświadczenie w pracy dla Sony Interactive Entertainment. Do ich dyspozycji został oddany katalog ponad 100 gier, spośród którego będą mogli czerpać inspiracje do kinowych i serialowych adaptacji.

Uruchomienie PlayStation Productions jest alternatywą dla licencjonowania własności intelektualnej w postaci gier dla innych producentów filmowych. Studio sporo zyska na tym, że Sony Pictures będzie napędzać dystrybucję powstałych w nim filmów. Jako wzór stawiany jest Marvel, który najpierw ściśle współpracował z innymi producentami przy powstawaniu filmów o superbohaterach, by po latach mieć decydujący wpływ na ich kształt i formę za pośrednictwem Marvel Studios.

Wiele tytułów z PlayStation osiągnęło status gier kultowych, co już na starcie zapewnia PlayStation Productions spore zaplecze w postaci silnych marek, których ekranizacje mogą skłonić graczy do pójścia do kina czy zapłacenia za dostęp do platformy strumieniującej materiały wideo. Studio ma więc ogromne pole do popisu, i spore szanse na sukces. Równie wysokie jest ryzyko porażki – każdy, kto miał do czynienia z egranizacjami wie, że rzadko kiedy są to porywające produkcje, wspominane latami. Osobiście dobrze kojarzę tylko niektóre, a i tak patrzę na nie przez różowe okulary nostalgii. Aktualnie z tego typu premier, pod koniec tego miesiąca do kin wchodzi Detektyw Pikachu, a w listopadzie mamy zobaczyć Sonica, który zaraz po pierwszym zwiastunie został skrytykowany za mało satysfakcjonujący projekt postaci niebieskiego jeża.

Sony nie ujawniło, które gry w pierwszej kolejności zostały wybrane do reprezentowania studia PlayStation Productions. Ratchet & Clank jest już chyba spalony, ale zawsze można zrobić film na podstawie takich hitów jak Crash Bandicoot, Spyro the Dragon, Uncharted, God of War czy The Last of Us. Jakie marki Sony chętnie zobaczylibyście na wielkim ekranie lub w formie serialu?

 

źródło: Hollywood Reporter przez Slashgear