FIFA 15 Ultimate Team - udana piłka nożna na tablety | Tabletowo.pl

FIFA 15 Ultimate Team – udana piłka nożna na tablety

Dołącz do dyskusji 0

Moja przygoda z komputerową wersją gry Fifa skończyła się gdzieś w okolicach 1999 roku, kiedy to uznałem, że w zasadzie nie ma sensu kupować co roku niemal tej samej gry. Gdyby ktoś powiedział mi wtedy, że kilkanaście lat później powrócę do tej serii korzystając z niewielkiego, przenośnego urządzenia wyposażonego w ekran dotykowy śmiałbym się pewnie długo z absurdalności tego pomysłu.

Mimo iż z oczywistych powodów w chwili instalowania gry pomysł ten wydawał mi się już znacznie mniej dziwaczny, to jednak nadal podchodziłem do niego z ogromną rezerwą. Jestem wprawdzie zwolennikiem przenoszenia „dużych” gier na małe ekrany, jednak ciężko mi było wyobrazić sobie porządną symulację piłki nożnej ze sterowaniem za pomocą ekranu dotykowego (dlatego też właśnie szerokim łukiem ominąłem wydaną w zeszłym roku „czternastkę”). Na szczęście Electronic Arts przygotowało mi tym razem naprawdę miłą niespodziankę.

Fifa 15

PIŁKA W GRZE!

Tabletowe wcielenie gry Fifa 15 Ultimate Team rzuca nas od razu na głęboką wodę, każąc nam rozegrać towarzyski mecz za pomocą losowo ustalonego składu. Spotkanie kilkukrotnie przerywa wprawdzie samouczek, jednak nawet bez niego nauka obsługi gry nie sprawiłaby problemu nikomu, kto chociaż raz grał w podobną produkcję na konsoli lub komputerze. Podstawowe sterowanie ogranicza się bowiem do jednego wirtualnego joysticka i trzech przycisków, których działanie zmienia się w zależności od tego, czy nasz zawodnik kontroluje obecnie piłkę. Jeśli tak, odpowiadają one za sprint, strzał i podanie. W przeciwnym wypadku pozwalają zaś na zmianę zawodnika, wślizg i przechwycenie piłki. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się jednak, że taki prosty zestaw wystarczy do całkiem przyjemnego operowania wirtualnymi zawodnikami. Bardziej wymagający gracze mogą zaś skorzystać z trybu zaawansowanego, który dodaje kolejny przycisk (odpowiedzialny między innymi za długie podanie) oraz zmienia nieco działanie joysticka, pozwalając na bardziej precyzyjne, ale zarazem trudniejsze manewrowanie zawodnikiem.

Twórcom gry udało się też wymyślić kilka ciekawych sposobów na wykorzystanie możliwości oferowanych przez ekrany dotykowe. Najbardziej przydatna jest szybka zmiana ustawień taktycznych (defensywne, neutralne i agresywne), wywoływana przez przesunięcie po ekranie dwoma palcami. Szybkie machnięcie palcem owocuje zaś bardzo mocnym, choć siłą rzeczy mało precyzyjnym strzałem. Podobne rozwiązanie wykorzystywane jest też np. podczas rzutów rożnych, gdzie pozwala nam na „podkręcenie” piłki. W zaawansowanym trybie sterowania możliwe jest również wydawanie poleceń pozostałym zawodnikom za pomocą pionowych pociągnięć palcem w obrębie poszczególnych przycisków.

Fifa 15

MARZENIA O PUCHARZE

Fifa 15 Ultimate Team daje nam dostęp do sześciu głównych trybów gry. Tym z którego najczęściej korzystać będzie większość graczy jest oczywiście Quick Match, pozwalający natychmiast zmierzyć się z losowym, bądź wybranym samodzielnie przeciwnikiem. Innymi wariantami pozwalającymi na szybką rozgrywkę są Team of the Week, pozwalający zmierzyć się z podrasowaną super drużyną, oraz Games of the Week, w którym możemy odtwarzać realne spotkania z minionego tygodnia.

Bardziej ambitnych graczy powinny zainteresować natomiast turnieje i ligi. Te pierwsze charakteryzują się określonymi warunkami, które musi spełnić nasza drużyna by móc wziąć w nich udział (np. odpowiedni poziom umiejętności, lub wszyscy gracze z tej samej ligi). Jeszcze ciekawiej prezentują się natomiast rozgrywki ligowe, składające się z serii spotkań w trakcie których zdobywamy punkty starając się o awans do wyższej kategorii. Jednocześnie możemy brać udział w dwóch ligach – jednej w której mierzymy się z komputerem i drugiej, w której mecze rozgrywane są z żywymi graczami. To właśnie ten ostatni wariant dostarcza najwięcej emocji i jednocześnie stanowi największą zachętę do rozwijania kierowanej przez nas drużyny.

fifa 15

PIŁKARSKI POKER

A skoro już mowa o kierowanym przez nas składzie, to trzeba przyznać, że Electronic Arts naprawdę fajnie rozwiązało kwestie zarządzania drużyną. Większość elementów związanych z „menadżerską” stroną gry reprezentowana jest tutaj bowiem przez kolekcjonerskie karty, zdobywane wraz z postępami w grze lub nabywane za realne pieniądze. Oprócz kart reprezentujących piłkarzy znajdziemy tu więc karty personelu, treningów, strojów i stadionów. Jak łatwo się domyślić wszystkie te elementy pełnią ważną rolę w przygotowaniach do meczu. Ustalając skład naszej drużyny musimy bowiem kierować się nie tylko indywidualnymi zdolnościami poszczególnych piłkarzy, ale też umiejętnością współpracy całego składu, nazwaną tu przez twórców „chemią” drużyny. By to osiągnąć należy wystawiać obok siebie zawodników jednakowej narodowości bądź grających na co dzień w tych samych klubach, co sprawia, że proces ustalania składu przypomina tu nieco budowanie talii w kolekcjonerskiej grze karcianej. Wrażenie te potęgują jeszcze wspomniane wcześniej karty personelu i treningów, dające naszym piłkarzom różnego rodzaju bonusy. Nadmiaru kart możemy pozbyć się korzystając z funkcji szybkiej sprzedaży lub wbudowanego w grę systemu aukcyjnego. Co ciekawe na upartego można tu pominąć całkowicie element zręcznościowy gry, i skoncentrować się na samej warstwie zarządzania drużyną. Fifa 15 pozwala nam bowiem również rozgrywać symulowane mecze, przypominające stare gry menadżerskie, w których informacje o tym co dzieje się na boisku docierają do nas w formie tekstowej. Jeśli jednak interesuje nas właśnie taki rodzaj zabawy w sklepach z aplikacjami można znaleźć dużo ciekawsze tytuły.

Jak łatwo się domyślić cała ta karciana otoczka stanowi również główne siedlisko mikropłatności w grze. Dodatkowe paczki kart są tu bowiem jak na razie jedyną rzeczą, na którą możemy wydać realne pieniądze. Trzeba jednak przyznać, że firma Electronic Arts tym razem podeszła do tematu całkiem uczciwie. Jeśli zależy nam jedynie na tym, by od czasu do czasu pokopać sobie w wirtualną piłkę i możemy pogodzić się z faktem, iż kierowana przez nas drużyna nie zalicza się do światowej czołówki, możemy spokojnie czerpać przyjemność z gry nie wydając na nią ani grosza. Mikropłatnośći nastawione są tu raczej na hardcore’owych graczy, mających ambicje by stworzyć niepokonaną drużynę marzeń, która stanowić będzie postrach wszelkich internetowych trenerów.

Fifa 15

OPRAWA MECZU

Firma Electronic Arts od zawsze dbała o to, by każdy kolejny tytuł z serii Fifa trzymał odpowiedni poziom oprawy audiowizualnej. Tabletowe wcielenie tegorocznej odsłony gry prezentuje się jednak co najwyżej poprawnie, poziomem przypominając komputerowe produkcje sprzed dekady.  Na szczęście w przypływie piłkarskich emocji łatwo zapomnieć o niedoskonałościach grafiki, zwłaszcza iż przez większość czasu obserwujemy sytuację z dużego oddalenia. Niestety, wszelkie zbliżenia występujące np. po strzelonej bramce brutalnie przypominają nam o tym, że mamy do czynienia z produkcją odstającą nieco od obecnych standardów. Całkiem nieźle wypada za to oprawa dźwiękowa, której brakuje wprawdzie mocnych hitów jakimi mogły się pochwalić poprzedniczki (Rockafeller Skank i Tubthumping na zawsze już będą kojarzyć mi się z piłką nożną) jednak nie zmienia to faktu, że ani razu nie miałem ochoty wyłączyć głośników. Miłym dodatkiem jest również możliwość pobrania komentarzy audio, budujących klimat rozgrywki.

Fifa 15

PODSUMOWANIE

Mobilne wcielenie Fify 15 to zaskakująco udany, choć nie pozbawiony wad tytuł, który na całe szczęście nie stara się konkurować z „dużymi” symulatorami piłki nożnej. Zamiast tego prezentuje on swoje własne, całkiem unikatowe podejście do tematu, które może przypaść do gustu zarówno niedzielnym graczom, jak i starym weteranom tego typu produkcji. Jeśli dodamy do tego fakt, iż gra jest dostępna za darmo i nie stara się nachalnie wyłudzać od nas pieniędzy za pomocą mikropłatności, otrzymamy tytuł, który można z czystym sumieniem polecić nie tylko fanom piłki kopanej.

  

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona