Facebook wykupuje WhatsApp za 19 miliardów dolarów | Tabletowo.pl

Facebook wykupuje WhatsApp za 19 miliardów dolarów

Dołącz do dyskusji 0

Kilkanaście godzin temu Facebook zamieścił na swojej stronie komunikat prasowy, w którym ogłosił nabycie praw własności do aplikacji WhatsApp za łączną sumę 19 miliardów dolarów. Oznacza to, że najpopularniejszy serwis społecznościowy pozbył się właśnie jednego z głównych rywali, jeżeli chodzi o komunikację internetową.

WhatsApp jest aplikacją międzyplatformową, co oznacza, że korzystać z niej mogą zarówno właściciele urządzeń z systemami Android, iOS czy Windows Phone, a także BlackBerry oraz Symbian. Pozwala ona na wysyłanie wiadomości na wzór SMS-ów, grupowe czaty, wymianę zdjęć oraz filmów – wszystko oczywiście za wykorzystaniem pakietów internetowych. Z ostatnich danych wynika, że komunikator ten skupiał ponad 450 milionów użytkowników, w tym każdego dnia aktywnych było nawet 70% z nich.

Na kwotę 19 miliardów składają się: 4 miliardy dolarów w gotówce, 12 miliardów w akcjach Facebooka bezpośrednio oraz łącznie 3 miliardy (również w akcjach), które zostaną przekazane zarządowi i pracownikom WhatsApp w ciągu kolejnych 4 lat. Dodatkowo jeden z twórców aplikacji oraz dyrektor generalny, Jan Koum, dołączy do zarządu społecznościowego giganta.

Co to oznacza dla zwykłego użytkownika WhatsApp? Wiadomo, że przykładowo Facebook prowadzi politykę uznawania reklam na swoich stronach, podczas kiedy nowo przejęty komunikator zawsze tego unikał – o powodach tego można przeczytać na oficjalnym blogu.

Tutaj uspokoić powinna wypowiedź Jana Kouma zawarta w komunikacie prasowym jego firmy:

„There would have been no partnership between our two companies if we had to compromise on the core principles that will always define our company, our vision and our product.”

oraz

„Here’s what will change for you, our users: nothing.”

Oznacza to, że Facebook ma nie ingerować w główne założenia komunikatora. Co więcej, firma zapewnia, iż użytkownik tak naprawdę nie odczuje żadnych zmian.

Co to może oznaczać? Bardzo możliwe, że usprawnienie – a może i gruntowne zmiany – sposobu komunikacji poprzez Facebooka. Jednak czy będzie to oznaczało nową wersję aplikacji Messenger, czy też inne rozwiązanie, na dzień dzisiejszy pozostaje niewiadomą.

WhatsApp jest dostępne za darmo m.in. w App Store oraz Google Play.

[źródło]

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona