fot. Pexels

Facebook sprawdzi aktualność materiału, który chcesz opublikować

Nie wszyscy, którzy publikują informacje na swoim facebookowym profilu, weryfikują ich wiarygodność, co w niektórych przypadkach powoduje nieumyślne szerzenie dezinformacji. Zdarzają się również użytkownicy, którym zdarza się nie sprawdzić, czy wiadomość, którą chcą podzielić się ze znajomymi, jest aktualna. Z myślą o drugim przypadku, Facebook wkrótce udostępni stosowne narzędzie.

Reklama

Dawno, dawno temu…

W internecie, swego czasu, modne były memy wyśmiewające przeglądarkę Internet Explorer. W ich treści publikowane były informacje o wydarzeniach, mających miejsce kilka tygodni (czasem nawet miesięcy) przed publikacją mema.

Przeglądając Facebooka można dojść do wniosku, że niektóre profile znajomych łudząco przypominają te prześmiewcze grafiki. Ich posiadacze dzielą się informacjami o wydarzeniach z przeszłości, czasem również z komentarzem, jakby opisywane sytuacje wydarzyły się dosłownie chwilę temu.

Reklama
https://www.facebook.com/iexnews/posts/3513529108677205

By uniknąć podobnych zdarzeń, wystarczy poświęcić kilka chwil na weryfikację informacji, którą właśnie chcemy się podzielić. Tym zbyt leniwym, pomoże nowość od Facebooka.

Facebook: czy na pewno chcesz to opublikować? To jest już mocno nieświeże…

W momencie próby publikacji odnośnika do strony internetowej starszej niż 3 miesiące, Facebook wyświetli stosowne powiadomienie, w którym poinformuje użytkownika, że wydarzenia, którymi chce się podzielić ze znajomymi, miały miejsce już chwilę temu i dopyta, czy mimo to chce to zrobić.

Naturalnie, to do konkretnego użytkownika należy decyzja o tym, czy informacja ma znaleźć się na jego profilu, czy nie, a nowe narzędzie to tylko podpowiedź.

Facebook
fot. via Android Community

Dezinformacja i fake newsy to wciąż rosnący problem

Administratorzy Facebooka i innych portali społecznościowych toczą ciągłą walkę z osobami, które publikują w serwisach nieprawdziwe informacje, na konkretny, najczęściej istotny temat. Powstające w ten sposób wątpliwości mogą doprowadzić do poważnych skutków społecznych, na znacznie większą skalę, niż sobie to wyobrażamy. Również publikacja nieaktualnych informacji w odpowiednim momencie, może przyczynić się do szerzenia dezinformacji u osób, które nie zadadzą sobie trudu jej sprawdzenia.

Niezależnie od tego, jak proponowane rozwiązania byłyby doskonałe, zawsze należy mieć na uwadze konieczność zdroworozsądkowego podejścia do tego, co publikują nasi znajomi. Zanim w coś uwierzymy i powtórzymy, dobrze sprawdzić, czy to aby na pewno prawda.

Reklama