fot. Pexels

Facebook sprawdzi aktualność materiału, który chcesz opublikować

Nie wszyscy, którzy publikują informacje na swoim facebookowym profilu, weryfikują ich wiarygodność, co w niektórych przypadkach powoduje nieumyślne szerzenie dezinformacji. Zdarzają się również użytkownicy, którym zdarza się nie sprawdzić, czy wiadomość, którą chcą podzielić się ze znajomymi, jest aktualna. Z myślą o drugim przypadku, Facebook wkrótce udostępni stosowne narzędzie.

Dawno, dawno temu…

W internecie, swego czasu, modne były memy wyśmiewające przeglądarkę Internet Explorer. W ich treści publikowane były informacje o wydarzeniach, mających miejsce kilka tygodni (czasem nawet miesięcy) przed publikacją mema.

Reklama

Przeglądając Facebooka można dojść do wniosku, że niektóre profile znajomych łudząco przypominają te prześmiewcze grafiki. Ich posiadacze dzielą się informacjami o wydarzeniach z przeszłości, czasem również z komentarzem, jakby opisywane sytuacje wydarzyły się dosłownie chwilę temu.

Sezon studniówkowy czas start!Pamiętajcie, że warto zacząć naukę do matury już teraz, żeby kiedyś nie żałować ?

Opublikowany przez Internet Explorer News Poniedziałek, 8 czerwca 2020

By uniknąć podobnych zdarzeń, wystarczy poświęcić kilka chwil na weryfikację informacji, którą właśnie chcemy się podzielić. Tym zbyt leniwym, pomoże nowość od Facebooka.

Facebook: czy na pewno chcesz to opublikować? To jest już mocno nieświeże…

W momencie próby publikacji odnośnika do strony internetowej starszej niż 3 miesiące, Facebook wyświetli stosowne powiadomienie, w którym poinformuje użytkownika, że wydarzenia, którymi chce się podzielić ze znajomymi, miały miejsce już chwilę temu i dopyta, czy mimo to chce to zrobić.

Naturalnie, to do konkretnego użytkownika należy decyzja o tym, czy informacja ma znaleźć się na jego profilu, czy nie, a nowe narzędzie to tylko podpowiedź.

Facebook
fot. via Android Community

Dezinformacja i fake newsy to wciąż rosnący problem

Administratorzy Facebooka i innych portali społecznościowych toczą ciągłą walkę z osobami, które publikują w serwisach nieprawdziwe informacje, na konkretny, najczęściej istotny temat. Powstające w ten sposób wątpliwości mogą doprowadzić do poważnych skutków społecznych, na znacznie większą skalę, niż sobie to wyobrażamy. Również publikacja nieaktualnych informacji w odpowiednim momencie, może przyczynić się do szerzenia dezinformacji u osób, które nie zadadzą sobie trudu jej sprawdzenia.

Niezależnie od tego, jak proponowane rozwiązania byłyby doskonałe, zawsze należy mieć na uwadze konieczność zdroworozsądkowego podejścia do tego, co publikują nasi znajomi. Zanim w coś uwierzymy i powtórzymy, dobrze sprawdzić, czy to aby na pewno prawda.