Facebook testuje nowy sposób odzyskiwania hasła | Tabletowo.pl

Facebook testuje nowy sposób odzyskiwania hasła

Dołącz do dyskusji 0

Każdy z nas chociaż raz w życiu zapomniał hasła do któregoś ze swoich kont i musiał skorzystać z opcji jego przypomnienia (lub zresetowania). W przypadku samego Facebooka jest to niemal standardowa sytuacja, dlatego serwis szuka nowych, dużo bezpieczniejszych sposobów, aby odblokować użytkownikom dostęp do osobistego profilu.

W przypadku, kiedy zapomnimy hasła do konta, najczęściej możemy skorzystać z jednej z kilku metod jego przypomnienia: czy to przez pytanie pomocnicze, czy poprzez wysłanie wiadomości e-mail lub SMS, która „odświeży” nam pamięć (oczywiście wszystko zależy od danego serwisu).

Ww. metody nie są jednak całkowicie bezpieczne – zwłaszcza, jeżeli ktoś przejmie naszą skrzynkę pocztową albo telefon, lub też odgadnie odpowiedzi na pytania kontrolne. Najczęściej bowiem użytkownicy wybierają tak banalne, że osobie postronnej wystarczy nawet podstawowa wiedza o kimś, aby bez większych problemów je „przejść”.

Facebook wymyślił więc nowy, całkowicie bezpieczny (przynajmniej w założeniach) sposób odzyskiwania dostępu do konta na Facebooku. Na razie mogą jednak z niego skorzystać wyłącznie użytkownicy serwisu GitHub. W tym ostatnim jest bowiem generowany specjalny token, umożliwiający „wstęp” do podłączonego profilu w serwisie społecznościowym. Działa to na podobnej zasadzie, co weryfikacja dwuetapowa, dostępna dla wszystkich.

Facebook zapewnia też, że nie będą się wymieniać żadnymi danymi z GitHubem na temat danego użytkownika, a jedynie informacją, że konta są połączone. Odblokowywanie dostępu do serwisu społecznościowego ma działać szybko i wymagać zaledwie kilku kliknięć.

Jak wspomniałem, aktualnie trwają testy nowego rozwiązania. Facebook w przyszłości chciałby jednak zwiększyć liczbę stron, pozwalających odblokować na tej samej zasadzie dostęp użytkownikowi do jego osobistego profilu w serwisie społecznościowym.

Źródło: Facebook przez Android Authority

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona