Rywalizacja na orbicie. Facebook chce mieć własne satelity dostarczające internet, na złość Elonowi Muskowi 17

Rywalizacja na orbicie. Facebook chce mieć własne satelity dostarczające internet, na złość Elonowi Muskowi

Podczas gdy SpaceX planuje mieć własną sieć satelitów dostarczających internet, o podobnym ruchu myśli Facebook. Wyniosłoby to konkurencję między gigantami technologicznymi na niespotykane dotąd poziomy. Dosłownie.

SpaceX jest już w trakcje planowania rozmieszczenia swojej floty satelitów StarLink na niższej orbicie okołoziemskiej. Firma Elona Muska ma wynieść w kosmos docelowo około 11 tysięcy (!) satelitów, z czego ponad 7,5 tysiąca będzie okrążać Ziemię na pułapie 1100 – 1300 km. Operacja ma rozpocząć się w przyszłym roku i zakończyć się w ciągu 5-6 lat.

W zapisach Federalnej Komisji Łączności (FCC) – amerykańskiej agencji regulującej zasady wykorzystania częstotliwości radiowych dla celów związanych z komunikacją, pojawił się plan eksperymentalnego satelity. Jego schematy wniosła tajemnicza firma, która została powiązana z Facebookiem.

Jeden z raportów wspomina, że plany szczegółowo opisują tajemniczego satelitę o nazwie „Athena”, który wykorzystuje sygnały radiowe o wysokiej częstotliwości w celu zapewnienia szybszych prędkości internetu. Firma, która złożyła wnioski do FCC, nazywa się PointView Tech LLC. Ciekawostką jest, że istnieje tylko na papierze i rzeczywiście może być filią Facebooka.

Rywalizacja na orbicie. Facebook chce mieć własne satelity dostarczające internet, na złość Elonowi Muskowi 18
Athena ma być budowana przez firmę SSL, zajmującą się konstruowaniem satelitów (na grafice: SSL-100)

Co łączy Facebooka i PointView Tech? Okazuje się, że wniosek w imieniu tajemniczej firmy złożył ten sam prawnik, który wcześniej w FCC reprezentował Facebooka. Ponadto jedna ze stacji naziemnych PointView Tech znajduje się w podejrzanie znajomym parku biznesowym w północnej części Los Angeles – akurat tam, gdzie Facebook wynajął ponad 7 tys. m² powierzchni biurowej. W raporcie wspomniano, że gigant społecznościowy prowadzi teraz nabór na pracowników do tego biura, a wymogiem jest między innymi doświadczenie w pracy w komunikacji i łączności.

Projekt StarLink od Elona Muska przypomina plany OneWeb właściciela Virgin Group, Richarda Bransona. Miliarder planuje uruchomić flotę 2500 satelitów telekomunikacyjnych, więc z tej perspektywy plany Muska (z 11 tysiącami satelitów) są naprawdę ambitne.

Nie wiadomo, co zamierza Facebook, ale dzięki aplikacji do FCC wiadomo, że Athena będzie dysponować tą samą technologią przesyłu informacji, co szumnie zapowiadane 5G (a więc do 10 Gb/s). Pod tym względem będzie znacznie lepsza od sprzętu wynoszonego na orbitę przez Muska i Bransona, gdyż ich satelity będą w stanie dostarczać internet „tylko” z prędkością 1 Gb/s.

Szykuje się więc interesująca rywalizacja między gigantami technologicznymi, z czego każdy specjalizuje się w czymś innym. Musk kontra Branson kontra Zuckerberg – wojna na orbicie. Brzmi nieźle, zupełnie jak tytuł jakiegoś blockbustera. Jeśli Michael Bay dorwie się do scenariusza, będą wybuchy.

 

źródło: IEEE Spectrum przez Tech2