Facebook Pay – nowy sposób płatności

Uważasz, że Marketplace na Facebooku jest bezużyteczny? Miałeś spore opory przed korzystaniem z niego? Możliwe, że Facebook Pay pomoże Ci rozwiać Twoje wątpliwości. O ile mieszkasz w USA.

Jeszcze niedawno mówiono o Facebook Libra – kryptowalucie, która miała zaistnieć na znanym nam portalu. Planowo ma się ona pojawić w 2020 roku, jednak ze względu na odejście od projektu Visy Mastercard czy Paypala, nie wiemy kiedy dokładnie to nastąpi. Pamiętajmy również, że Libra była mocno krytykowana np. przez rynki finansowe, z powodu dużego zagrożenia dla ich stabilności.

Reklama

Facebook Pay nie jest jednak w żaden sposób połączony z Librą, o czym wspomina autor posta w newsroomie Facebooka:

Facebook Pay jest zbudowany na istniejącej już infrastrukturze finansowej jak i partnerstwach, oraz jest całkowicie oddzielny od portfela Calibra, który będzie działał w sieci Libra.

Zadaniem nowej funkcji giganta z Menlo Park jest umożliwienie użytkownikom dokonywania płatności w Marketplace, ale nie tylko. Korzystając z Facebook Pay, będziemy mogli również wykonywać przelewy do innych użytkowników tego narzędzia, czy wpłacać pieniądze na coraz to popularniejsze zbiórki charytatywne organizowane za pomocą FB. Jedyne co musimy zrobić, to podpiąć naszą kartę płatniczą/kredytową do konta i to wszystko. Ale jak z bezpieczeństwem?

Źródło: FB Newsroom

Oczywiście Facebook zastrzega, że prywatność to dla nich bardzo ważna kwestia, i nasze dane są bezpieczne. Dostęp do płatności będzie zabezpieczony np. odciskiem palca czy kodem PIN. Wszelkie dane mają być zaszyfrowane. Jednak informacje o naszych zakupach, czy ofertach jakie przeglądaliśmy będą miały wpływ na wyświetlane nam reklamy – czyli targetowanie będzie jeszcze bardziej dokładne.

Na co pozwoli jeszcze nowe narzędzie?

  • Będziemy mogli sprawdzić historię płatności, zarządzać jej metodami, wszystko w jednym miejscu
  • Obsługa klienta będzie dostępna na czacie na żywo
  • Pojawi się również płatność między aplikacjami

Jak na razie, Facebook Pay dostępny jest jedynie w USA. Podobne rozwiązanie czeka Instagram oraz Whatsapp, gdzie również ma pojawić się opcja wewnętrznych płatności. Co do innych krajów – nie mamy informacji, kiedy usługa ma zostać wprowadzona.

 

Źródło: Facebook Newsroom

Grafika tytułowa: Facebook Pay;