Taki pomysł ma Facebook na okulary AR

Należący do Facebooka Oculus od dłuższego czasu pracuje nad okularami AR, które mogłyby zastąpić smartfony. Do tej pory nie wiedzieliśmy o nich zbyt wiele, ale sam zainteresowany uchylił nam właśnie rąbka tajemnicy.

Najnowsze zgłoszenie patentowe, przesłane przez Facebooka, ujawnia nieco więcej szczegółów na temat jego pomysłu na okulary rozszerzonej rzeczywistości. Mają one nakładać na rzeczywisty obraz ten wygenerowany komputerowo, jak również treści wideo. Według załączonej dokumentacji, mają one korzystać z technologii podobnej do tej z HoloLens Microsoftu. Jednym z współautorów projektu jest Pasi Saarikko, który pracował wcześniej nad okularami giganta z Redmond. To może wyjaśniać te podobieństwa.

Okulary AR Facebooka (fot. Facebook via Business Insider)

Okulary Facebooka mają być w stanie odtwarzać także dźwięk poprzez podłączone bezprzewodowo słuchawki lub głośnik. Biorąc pod uwagę kształt samego zestawu AR, możliwości te zadziwiają. Czy firma znalazła komponenty na tyle małe, aby upakować je w ramce „zwykłych” okularów? Tego na razie nie wiadomo.

Przewiduję, że za dwadzieścia lub trzydzieści lat, zamiast nosić wszędzie ze sobą stylowe smartfony, ubierać będziemy równie stylowe okulary. Będą one oferować AR, VR oraz wszystko inne pomiędzy – będziemy używać ich codziennie – Michael Abrash, szef działu naukowego Oculus

Według szefa działu naukowego Oculusa, Michaela Abrasha, za dwadzieścia lub trzydzieści lat okulary AR i VR wyprą znane nam dzisiaj smartfony. Pełnym wiary w projekt wydaje się być także sam Mark Zuckerberg. Na zeszłorocznej konferencji F8 stwierdził bowiem, że wdrożenie tego pomysłu na rynek może chwilę zająć, ale to właśnie okulary AR i VR mają szansę zdominować rynek, oferując pełniejsze i bardziej osobiste doświadczenia.

Technologia cały czas rozwija się i kto wie, ale być może za parę lat odłożymy nasze smartfony do szuflady i zaczniemy korzystać jedynie z okularów rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości? Mam tylko nadzieję, że facebookowy zestaw AR nie pójdzie w ślady Google Glass, które okazały się niewypałem.

Źródła: Engadget, Business Insider