Evoland – historia gier jRPG w pigułce

Czasami wystarczy jeden genialny pomysł, by zmienić prostą grę w coś unikatowego. Tak właśnie wygląda sytuacja w przypadku Evoland – nietuzinkowej gry wysyłającej nas w podróż poprzez historię gatunku jRPG.

Nasza przygoda z debiutanckim dziełem studia Shiro Games rozpoczyna się więc dość niepozornie, w świecie opanowanym przez wielkie, monochromatyczne piksele, w którym zupełnie brak muzyki i efektów dźwiękowych. Jakby tego było mało, kierowany bohater (noszący imię Clink – będące połączeniem imion Cloud i Link) potrafi początkowo poruszać się tylko w jednym kierunku. Naszym zadaniem będzie więc stopniowe odblokowywanie kolejnych elementów gry, reprezentujących najważniejsze etapy w ewolucji gatunku. Zaczynamy skromnie, od zdobywania tak oczywistych elementów jak możliwość poruszania się w dwóch wymiarach, prosty scrolling plansz czy podstawowy system walki z przeciwnikami. Z czasem jednak do naszej kolekcji dołączą również coraz bardziej zaawansowane mechanizmy rozgrywki, takie jak inwentarz, interakcja z NPC czy nawet dodatkowa, karciana mini-gra. Równolegle z rozwojem mechaniki rozgrywki zmienia się też oprawa audiowizualna gry, która przechodzi stopniową ewolucję od czasów konsol 8-bitowych do czasów bardziej współczesnych.

Gra Evoland dostępna jest do nabycia w sklepach z aplikacjami App Store (4,99 eur) i Google Play (19,34 zł).

[button link=”https://geo.itunes.apple.com/pl/app/evoland/id946477821?mt=8&uo=6&at=1000l3WD&ct=tabletowo” class=”zkazdej” id=”appstore” newtab=”on”][/button] [button link=”https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.shirogames.evoland12″ class=”zkazdej” id=”googleplay” newtab=”on”][/button]