Fortnite (fot. Epic Games)

Epic Games potwierdza: Fortnite na Androida nie ściągniecie ze Sklepu Play

Właściciele urządzeń z iOS już od połowy marca 2018 roku mogą grać w Fortnite. Użytkownicy smartonów i tabletów z Androidem nadal nie mają dostępu do tej gry i wiele wskazuje na to, że jeszcze trochę sobie na niego poczekają. Kiedy jednak w końcu i na nich przyjdzie pora, nie pobiorą tego tytułu ze Sklepu Play.

Gdy Epic Games nareszcie udostępni Fortnite na Androida, użytkownicy będą musieli pobrać plik instalacyjny z oficjalnej strony internetowej. CEO Tim Sweeney tłumaczy, że zdecydowano się na taki krok z dwóch powodów. Po pierwsze studio chce zachować bezpośrednią relację z graczami (z tego samego powodu nie dystrybuuje swojego tytułu na Steam, tylko przez Epic Games Launcher).

Drugi powód jest czysto ekonomiczny: Epic Studio nie chce bowiem płacić Google 30% prowizji, dlatego nie zamierza udostępniać Fortnite na Androida w Sklepie Play. Co więcej, studio uważa, że w przypadku otwartych platform mobilnych, takich jak Android, 30 procent jest nieproporcjonalne do kosztów usług, które te sklepy wykonują. Mówiąc wprost – zdaniem Epic Studio Google życzy sobie zdecydowanie za dużo pieniędzy za usługi, w których pośredniczy.

W tym miejscu pojawia się jednak problem, ponieważ gracze będą zmuszeni zezwolić na instalację plików z nieznanych źródeł, a to narazi ich na niebezpieczeństwo. Nie trzeba będzie bowiem długo czekać, aż w sieci pojawią się fałszywe instalatory Fortnite na Androida, po instalacji których urządzenie zostanie zainfekowane złośliwym oprogramowaniem.

Przy okazji warto jeszcze wspomnieć, że dostęp do gry w pierwszej kolejności (na wyłączność) dostaną na 30 dni właściciele Galaxy Note 9 – pozostali mieli mieć możliwość zagrania w Fortnite dopiero ~24 września 2018 roku. Właśnie jednak okazuje się, że być może będą musieli poczekać jeszcze dłużej, bowiem według najnowszych doniesień następni w kolejce są użytkownicy smartfonów Samsunga z serii Galaxy S.

Mają oni rzekomo otrzymać dostęp do Fortnite na Androida – również na wyłączność – na 60 lub nawet 90 dni! To oznacza, że użytkownicy urządzeń innych firm będą obchodzić się smakiem przez 90 lub 120 dni i dostaną możliwość zagrania dopiero pod koniec listopada lub na początku grudnia 2018 roku.

Serwis Android Headlines dowiedział się również, że właściciele smartfonów Samsunga będą mogli uzyskać dostęp do Fortnite przez Game Launcher, co zdaje się potwierdzać, że gra nie pojawi się w Sklepie Play.

Chociaż układ Samsunga z Epic Games nie jest szczególnie korzystny dla użytkowników urządzeń konkurencyjnych firm, to jest to dość powszechna praktyka. Koreańczycy mogą tylko na tym zyskać, bowiem z pewnością niejednego klienta wizja wcześniejszego dostępu do Fortnite na Androida przekona do zakupu smartfona tej firmy. Chociaż na miejscu takich osób osobiście chyba już dawno kupiłbym iPhone’a, ponieważ to aż przykre, żeby Android tak długo czekał na ten tytuł.

Źródło: The Verge, Android Headlines