EMUI z motywem SimpleUI

EMUI Themes Factory – takie powinny być Motywy Huawei

Motywy nie są czymś nowym. Pamiętam jeszcze jak na telefonie Sony Ericsson K510i pobierałem je z internetu i uruchamiałem. Niemalże w niezmienionej postaci zostały one przeniesione do świata smartfonów. I choć na urządzeniach z Androidem są dostępne od bardzo dawna, to duże znaczenie zyskały dopiero 2 lata temu. Obsługę tematów wprowadził także Huawei do swojej nakładki EMUI.

Niestety, motywy w świecie Huawei nie są tym, czym być powinny. Po zmianie tematu niemalże nie zobaczymy zmian. Większość z tych, które przygotował dla nas chiński producent w swoim wewnętrznym sklepie, jedynie zmienia tapetę i ikony. Gdy porównamy to z możliwościami personalizacji znanych nam z innych marek, takich jak Xiaomi czy Samsung, możemy być rozczarowani. Ja też byłem. Jednak znalazłem na to lekarstwo i, co ciekawe, pochodzi ono z Polski.

EMUI Theme Factory to alternatywa, z którą warto się zapoznać

EMUI Theme Factory to dosyć nowa aplikacja przygotowana przez polskiego dewelopera. Co tam znajdziemy? Dokładnie to samo, co w programie Motywy od Huawei. No, na pierwszy rzut oka. Gdy zaczniemy przeglądać pozycje, które są tam dostępne, dostrzeżemy pewne różnice. Motywy umieszczone w Theme Factory o wiele bardziej oddziałowują na wygląd systemu. Nie zmieniają tylko ikon i tapet, ale także kolorystykę aplikacji systemowych, a także znacznie wpływają na design niektórych elementów, takich jak pasek powiadomień.

EMUI Theme Factory to bardzo prosta aplikacja. Na ekranie głównym znajdziemy listę dostępnych motywów – darmowych i płatnych. Wystarczy wybrać ten, który się nam podoba i w niego kliknąć. Tam dostaniemy zrzuty ekranu ukazujące to, jak wygląda dany temat oraz możliwość instalacji. Wystarczy nacisnąć przycisk Install Theme. Po pobraniu pliku należy przejść do aplikacji systemowej Motywy, a następnie wejść w zakładkę Moje, bowiem to właśnie tam dostaniemy możliwość uruchomienia motywu.

Aplikacja jest na tyle prosta, że na próżno się w niej doszukiwać minusów. Ja sam przyczepiłbym się do braku języka polskiego, który powinien się znaleźć ze względu na to, że autor programu jest Polakiem. Niektórzy mogą się przyczepić do obecności reklam, jednak deweloper udostępnia swoje niemalże wszystkie prace za darmo, więc chociaż poprzez obejrzenie reklamy możemy mu jakoś się odwdzięczyć.

Ja sam jestem fanem czystego Androida. Jak wiemy, Huawei projektując nakładkę EMUI zerwał z wytycznymi Material Design i zaprezentował własne podejście do interfejsu. Muszę to przyznać, EMUI w wersji piątej jest bardzo ładne, jednak nadal to nie jest to, co ja bym chciał. I właśnie w tym momencie z pomocą przyszły mi propozycje znajdujące się w Theme Factory. Mi najbardziej przypadły do gustu dwie: SimplyN i SimpleUI, które chciałbym Wam teraz je pokrótce opisać.

SimplyN Nougat – czyli czysty Android z EMUI

Można powiedzieć, że nazwa wyjaśnia niemal wszystko. I to prawda, bowiem ten motyw jest swoistym nawiązaniem do czystego Androida znanego nam z urządzeń Nexus i Pixel. Temat ten daje nam kolorystykę (gdzie dominuje ciemno-zielony), ikony i przełączniki żywcem wyjęte z Google Pixel, jednak idealnie dopasowane do tego, by pasowały do EMUI. Wiadomo, tym motywem nie zamienimy naszego telefonu w Nexusa, jednak daje nam jego namiastkę. Więcej nie ma co opisywać, po prostu zobaczcie te piękno ukazane na poniższych zrzutach ekranu.

SimpleUI – prostota w najlepszym wydaniu

Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że jest to niemalże ten sam motyw, co poprzednio opisany SimplyN. Jednak ja się z tym do końca nie mogę zgodzić. SimpleUI bazuje na wytycznych Material Design, jednak w nieco innej formie, o wiele bardziej kolorowej. O ile w SimplyN wszędzie zobaczymy dominującą, jedną barwę – ciemną zieleń – tak w SimpleUI jest ich kilka. Trudno wyróżnić tę najczęściej spotykaną, bowiem każda aplikacja systemowa została ubrana w inne kolory. Bardzo lubię takie barwne interfejsy i to właśnie dlatego zdecydowałem się na korzystanie z tego motywu.

Warto odnotować to, że EMUI Theme Factory działa na każdym urządzeniu Huawei, które ma Androida Nougat z EMUI 5.0 lub 5.1. Aplikacja oczywiście znajduje się w Sklepie Play i możecie ją zainstalować kilkając w ten link. A czy Wy lubicie zmieniać motywy na swoim telefonie? Dajcie znać w komentarzu.