Elon Musk twierdzi, że jest 70-procentowa szansa na to, że osobiście poleci na Marsa

Cóż, Tesla Roadster już na niego tam czeka

Elon Musk jest naprawdę zdeterminowany, by pomóc ludzkości dotrzeć na Marsa. Choć co prawda plany kolonizacji Czerwonej Planety są na razie naprawdę odległe, tak postawienie ludzkiej stopy na jej powierzchni jest już nieco bardziej realne. Musk stwierdził, że jest spora szansa na to, że będzie to jego stopa.

Elon Musk podczas wywiadu dla stacji HBO śmiało stwierdził, że pewnego dnia Mars może stać się jego domem. To chyba jedne z najbardziej śmiałych słów, jakie padły z ust Elona w kontekście podboju Czerwonej Planety. Szanse na to, że będzie on uczestnikiem ekspedycji na Marsa, określa na wysokie 70%.

Reklama

Musk już jakiś czas temu powiedział, że szansa na śmierć na Marsie jest czymś, co mógłby zaakceptować, o ile nie byłaby wynikiem wypadku podczas lądowania na jego powierzchni. Bardzo podoba mu się pomysł, że mógłby „zmienić planetę” osobiście, choć jak sam przyznaje, osoby decydujące się na taką podróż musiałyby liczyć się z naprawdę wysokim ryzykiem śmierci w tragicznych okolicznościach.

Na pytanie, czy eskapada na Marsa będzie jego zdaniem rodzajem ucieczki od problemów dla bogatych ludzi, Musk szybko zaoponował, podkreślając, że podróż będzie bardziej przysparzać problemów niż je rozwiązywać. Pomijając nawet kwestie finansowe (bo koszt dostarczenia człowieka na Marsa będzie ogromny), życie poza Ziemią będzie trudne, bardzo niebezpieczne i najpewniej z małą ilością czasu na jakąkolwiek rozrywkę.

Dlaczego więc Elona tak mocno pociąga myśl przeprowadzki na Marsa, skoro wiąże się to z tak wysokim ryzykiem śmierci? Musk porównał taką podróż do podjęcia się zdobycia Mount Everestu. Jest to niebezpieczne – fakt. Ale nie powstrzymuje to śmiałków przed tym, żeby wejść na „dach świata”. Ludzie ginęli i nadal giną, podejmując taką próbę, ale nie zniechęca to innych, ponieważ dla nich życiem są właśnie wyzwania.

Różnica polega oczywiście na tym, że o ile w przypadku ekspedycji na wysoki szczyt górski zawsze planuje się również powrót z niego, tak w wypadku Marsa może chodzić o podróż w jedną stronę.

Przy okazji: Sonda InSight, o której pisaliśmy dwa dni temu, pomyślnie wylądowała na Marsie i przesłała pierwsze zdjęcia! :)

źródło: Axios HBO przez BGR