Elektryczny motocykl przyszłości według BMW

Po niedawnej prezentacji futurystycznego pojazdu Vision M Next, tym razem niemiecki koncern zaprezentował swój pomysł na elektryczny motocykl.

BMW przeszło długą drogę by zmienić świadomość swych klientów. Wprowadzenie pojazdów hybrydowych i elektrycznych wymagało nie tylko odwagi, ale też dużego samozaparcia. Marka kojarząca się dotychczas z potężnymi silnikami, tylnym napędem i sportowym zacięciem, musiała dokonywać zmian z rozwagą i pełną świadomością, by nie stracić dotychczasowych klientów.

Zmiany te okazały się bez wątpienia sukcesem, a sprzedaż zarówno elektrycznych jak i hybrydowych modeli BMW przyniosła marce ogromne zyski. Nic więc dziwnego, że tak modna w ostatnich latach elektryfikacja musiała dotknąć także motocykle.

Zaprezentowany podczas konferencji BMW jednoślad Vision DC Roadster, jest nie tylko wizją przyszłości idealnie wpasowaną w dotychczasowe dokonania producenta z Monachium, ale także odważnym krokiem naprzód.

Podobnie jak w przypadku samochodów, i tutaj musiała pojawić się prawdziwa rewolucja. Kojarzący się dotychczas z motocyklami BMW silnik spalinowy typu Boxer, został zastąpiony przez podobnie „wystający” zestaw akumulatorów. Napędzany nimi silnik elektryczny mieści się zaraz pod widowiskowym ożebrowaniem, które również nawiązuje do spalinowego odpowiednika. Na obecną chwilę BMW nie poinformowało o osiągach konceptu, jednak śmiało możemy założyć, że te będą bardziej niż zadowalające.

Co ciekawe motocykl został wykonany w całości z aluminium i włókna węglowego, a innowacyjny design przywołuje na myśl typowe „nakedy”. Koncept pozbawiony został wszelkich błotników oraz owiewek. Posiada za to, niesamowicie interesującą kierownicę wyposażoną w specjalne zbiorniczki informujące o ilości płynów, oraz w nowoczesne oświetlenie LED. Wrażenie robią też ruchome elementy nadwozia wpływające na temperaturę jednostki oraz wysoko-usytuowane siedzisko.

Czy Vision DC Roadster kiedykolwiek trafi do produkcji? Tego nie wiadomo. Faktem jednak jest, że elektryczne jednoślady coraz częściej będą pojawiać się w trakcie wszelakich prezentacji. Na tę chwilę pozostaje jednak obejrzeć BMW Motorrad Vision DC na powyższym filmie promocyjnym.

BMW Vision M Next – w przyszłości wciąż będzie miejsce na radość z jazdy

Źródło: BMW