By Thomas doerfer - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Legendarny Hummer wraca! Bez dymu i po cichutku

Za niecały miesiąc, 3 lutego, odbędzie się jedna z najważniejszych imprez sportowych w Stanach Zjednoczonych – Super Bowl. Korzystając z rekordowej oglądalności reklam podczas tego wydarzenia, firma General Motors najprawdopodobniej zdecyduje się na obwieszczenie powrotu legendy: niedługo do produkcji wróci kultowy Hummer.

Powrót legendy – kochanej i nienawidzonej

Zdecydowana większość miłośników motoryzacji, w kontekście amerykańskiej terenówki, dzieli się na dwie grupy: zagorzałych miłośników i zagorzałych krytyków. Jego oryginalna, zaadaptowana do potrzeb cywilnych wersja dedykowana armii, ceniona jest za świetne właściwości terenowe i niepowtarzalny, rasowy wygląd. Z kolei krytycy skupiają się wokół modelu przystosowanego do oczekiwań bardzo specyficznej grupy odbiorców, gotowych do walki nie tyle w terenie, co w miejskiej dżungli. Taki Hummer to obrazek bardzo charakterystyczny: wielkie, wykonane na wysoki połysk felgi, tony lśniących, chromowanych akcentów i okrutnie niepraktyczne, małe szybki skrywające zawartość wnętrza. Fura marzeń amerykańskich raperów i ich miłośników.

Jednak niezależnie od tego, po której stronie barykady stoimy, pogłoski są jednoznaczne: Hummer wraca.

fot. Thomas doerfer

Legenda zaprezentuje legendę

Jeśli tylko przecieki się potwierdzą, prezentacji Hummera towarzyszyć będzie niezwykła oprawa. Finał imprezy sportowej, jaką jest Super Bowl, podkreśla nowoczesną rolę tego samochodu, jako nieco przerośniętego SUV-a. W dodatku, prezentacji dokonać ma nie kto inny, jak sam LeBron James, czyli jedna z najważniejszych postaci światowej koszykówki ostatnich lat. Wszystko to gwarantuje, że wieść o możliwej powrocie Hummera poniesie się szerokim echem i to w bardzo szybkim tempie, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.

Podstawowa Tesla Cybertruck pojawi się później niż początkowo sądziliśmy

Najpierw jednak pick-up

Pierwszą wersją nadwoziową nowego Hummera, jaka zostanie zaprezentowana, będzie pick-up. Przewiduje się, że z racji zawiłości prawnych związanych z prawem do nazwy zostanie on zaprezentowany pod należącą do koncernu GM, bardzo popularną w Stanach Zjednoczonych marką GMC. Do rąk pierwszych nabywców samochód ma trafić w 2022 roku.

fot. papurojugarpool

Dla kogo nowy Hummer?

Zgodnie z przewidywaniami, nowy Hummer ma być dedykowany przede wszystkim miłośnikom offroadu. Po pierwsze, ze względu na jego imponujący prześwit i zdolności terenowe. Po drugie, ze  względu na możliwość obejścia szeregu przepisów dotyczących ochrony środowiska, takich jak normy emisji spalin czy emisji hałasu, które dotychczas dość mocno dają się w kość miłośnikom jazdy z dala od utwardzonych szlaków. Nowy Hummer pozwoli, przynajmniej częściowo, obejść te problemy. Eee… ale jak to? Przecież mówimy o monstrualnym samochodzie, pod którego maską pracują potężne, benzynowe silniki zdolne błyskawicznie przepalić dowolną ilość paliwa! No, nie do końca…

Nowy Hummer będzie… samochodem elektrycznym.

Źródło: Engadget