Już można instalować edytor zrzutów ekranu z najnowszego Androida P - Tabletowo.pl

Już można instalować edytor zrzutów ekranu z najnowszego Androida P

Dołącz do dyskusji 0

W Android P jedną z nowości będzie edytor zrzutów ekranu. Wielu producentów takie narzędzie dodawało do swojej nakładki (np. Huawei w EMUI), jednak nie mogliśmy tego doświadczyć w świecie czystego Androida. Jeden z deweloperów z forum XDA postanowił przygotować port tej funkcji, by móc z niej korzystać na innych urządzeniach.

Narzędzie to nazywa się Markup i zostało przygotowane przez Quinny899 – jednego z użytkowników na forum XDA. Występuje ono jako oddzielna aplikacja, jednak co ciekawe, po instalacji nie pojawia się ona (a przynajmniej u mnie) w schowku z aplikacjami.

Jak się wyposażyć i korzystać z Markup?

Instalacja jest prosta. Wystarczy wejść na tę stronę i pobrać plik instalacyjny .apk. Następnie, z poziomu eksploratora plików, należy zainstalować program. I już – narzędzie jest gotowe do użycia.

Obsługa aplikacji również jest dziecinnie prosta. Wystarczy zrobić zrzut ekranu, a następnie rozwinąć pasek powiadomień i przy notyfikacji o zrobionym screenshotcie, nacisnąć w Udostępnij. Pojawi nam się lista zainstalowanych programów – tutaj należy wybrać pozycję Markup.

Tabletowo.pl Już można instalować edytor zrzutów ekranu z najnowszego Androida P Android Aplikacje Nowości Porady

Aplikacja

Markup to dosyć proste narzędzie, ale właśnie takie powinno być. Program pozwala nam na rysowanie i zaznaczanie w wybranej przez nas barwie, a także na dowolne przycinanie grafiki. Trochę mi brakuje zmiany grubości pisaka i jakichś podstawowych kształtów, takich jak strzałka, linia czy serce.

Tabletowo.pl Już można instalować edytor zrzutów ekranu z najnowszego Androida P Android Aplikacje Nowości Porady

Markup (fot. Tabletowo.pl)

Całość jednak oceniam na plus. Przede wszystkim za to, że aplikacja jest lekka (jej waga wynosi zaledwie 14 MB), a niezwykle prosta obsługa sprawia, że codzienne korzystanie z niej to przyjemność. Program obowiązkowy na każdym urządzeniu z czystym Androidem. Jeśli natomiast w Twojej nakładce systemowej jest już wbudowany edytor zrzutów ekranu, to Markup nie jest Ci potrzebny.

Aplikacja była przeze mnie testowana na urządzeniu Nexus 7 2013 z systemem Android 7.1.2 Nougat.

Artykuł powstał na bazie wpisu na XDA-Developers

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Nowy system komentarzy? Zobacz co się zmieniło.
Mediaexpert - extra rabaty!
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona