Już można instalować edytor zrzutów ekranu z najnowszego Androida P | Tabletowo.pl

Już można instalować edytor zrzutów ekranu z najnowszego Androida P

Dołącz do dyskusji 0

W Android P jedną z nowości będzie edytor zrzutów ekranu. Wielu producentów takie narzędzie dodawało do swojej nakładki (np. Huawei w EMUI), jednak nie mogliśmy tego doświadczyć w świecie czystego Androida. Jeden z deweloperów z forum XDA postanowił przygotować port tej funkcji, by móc z niej korzystać na innych urządzeniach.

Narzędzie to nazywa się Markup i zostało przygotowane przez Quinny899 – jednego z użytkowników na forum XDA. Występuje ono jako oddzielna aplikacja, jednak co ciekawe, po instalacji nie pojawia się ona (a przynajmniej u mnie) w schowku z aplikacjami.

Jak się wyposażyć i korzystać z Markup?

Instalacja jest prosta. Wystarczy wejść na tę stronę i pobrać plik instalacyjny .apk. Następnie, z poziomu eksploratora plików, należy zainstalować program. I już – narzędzie jest gotowe do użycia.

Obsługa aplikacji również jest dziecinnie prosta. Wystarczy zrobić zrzut ekranu, a następnie rozwinąć pasek powiadomień i przy notyfikacji o zrobionym screenshotcie, nacisnąć w Udostępnij. Pojawi nam się lista zainstalowanych programów – tutaj należy wybrać pozycję Markup.

Aplikacja

Markup to dosyć proste narzędzie, ale właśnie takie powinno być. Program pozwala nam na rysowanie i zaznaczanie w wybranej przez nas barwie, a także na dowolne przycinanie grafiki. Trochę mi brakuje zmiany grubości pisaka i jakichś podstawowych kształtów, takich jak strzałka, linia czy serce.

Markup (fot. Tabletowo.pl)

Całość jednak oceniam na plus. Przede wszystkim za to, że aplikacja jest lekka (jej waga wynosi zaledwie 14 MB), a niezwykle prosta obsługa sprawia, że codzienne korzystanie z niej to przyjemność. Program obowiązkowy na każdym urządzeniu z czystym Androidem. Jeśli natomiast w Twojej nakładce systemowej jest już wbudowany edytor zrzutów ekranu, to Markup nie jest Ci potrzebny.

Aplikacja była przeze mnie testowana na urządzeniu Nexus 7 2013 z systemem Android 7.1.2 Nougat.

Artykuł powstał na bazie wpisu na XDA-Developers

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona