e-dowód osobisty
e-dowód osobisty (fot. Ministerstwo Cyfryzacji)

Już ponad milion Polaków ma e-dowód

Po raz pierwszy w historii Polski dowód osobisty jest nie tylko dokumentem poświadczającym tożsamość obywatela w świecie rzeczywistym, ale także wirtualnym w kontaktach z administracją publiczną. Ministerstwo Cyfryzacji pochwaliło się, że już ponad milion Polaków wyrobiło sobie e-dowód.

Co to jest i jak działa e-dowód?

Wnioski o e-dowód osobisty można składać od 4 marca 2019 roku, czyli od ponad pięciu miesięcy. Dokument oferuje dodatkową, elektroniczną warstwę, pozwalającą m.in. logować się do serwisów administracji publicznej (na przykład ePUAP) i podpisywać składane dokumenty, a także korzystać z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.

Warstwa elektroniczna w e-dowodzie jest jednak opcją, a nie koniecznością – jeśli ktoś nie chce, nie musi jej aktywować. Jeżeli się na to zdecyduje, musi ustalić i zapamiętać dwa kody PIN. PIN1 składa się z czterech cyfr i służy do potwierdzenia tożsamości podczas logowania do e-usług. Z kolei PIN2 składa się już z sześciu cyfr i pozwala podpisywać pisma online (jest on równoznaczny z podpisem odręcznym).

Pierwsze ustalanie obu kodów PIN odbywa się w urzędzie podczas odbioru e-dowodu. Można jednak nie robić tego od razu, a dopiero później, aczkolwiek mimo wszystko trzeba to zrobić osobiście. W przypadku zablokowania kodu PIN1 lub PIN2 po trzykrotnym, błędnym wpisaniu należy odblokować go za pomocą kodu PUK, który również wydawany jest w urzędzie.

Już ponad milion Polaków ma e-dowód

Ministerstwo Cyfryzacji podało, że od 4 marca do 1 sierpnia 2019 roku ponad półtora miliona Polaków złożyło wniosek o e-dowód – najwięcej na Mazowszu (215 tysięcy), Śląsku (180 tysięcy) i w Małopolsce (145 tysięcy). Na kolejnych miejscach znajdują się mieszkańcy Wielkopolski (134 tysięcy) i Dolnego Śląska (niemal 126 tysięcy).

W podanym powyżej okresie wydano natomiast 1125200 e-dowodów osobistych. Kolejność pod względem ilościowym jest podobna, jak w przypadku liczby złożonych wniosków – 166900 na Mazowszu, ponad 135 tysięcy na Śląsku i 108500 w Małopolsce.

Okazuje się jednak, że nie wszyscy decydują się aktywować warstwę elektroniczną – robi to mniej niż połowa obywateli, którzy złożyli wniosek o e-dowód osobisty. Najczęściej zgadzali się na to mieszkańcy województwa łódzkiego (42%), świętokrzyskiego (40,5%) i wielkopolskiego (40,2%).

A Wy macie już e-dowód osobisty? Aktywowaliście warstwę elektroniczną?

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Cyfryzacji